21 °C
Mehmet KARA
Mehmet KARA ENERJİ GÜNDEMİ mehmetkara2007@yahoo.com.tr

Yeşil Tarife tutar mı? YEKDEM ne olacak?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik tüketmek isteyenlere özel yeni bir fiyat tarifesi açıkladı. Adını da Yeşil Tarife koydu. Hadi biz bunun adına Yeşil Elektrik Tarifesi deyip, kısaca YET diyelim.

YET, serbest tüketici olmayan mevcut abonelere uygulanan fiyatlardan daha yüksek. YET'i tercih edecek tüketici mesken abonesi ise normalden yüzde 63 fazla ödemeyi göze almak durumunda. Bu fark, ticarethane aboneleri için yüzde 36, sanayi aboneleri için ise yüzde 23 olarak hesaplanıyor.

Peki Türkiye'de Yeşil Tarife beklenen ilgiyi görür mü?

Mesken abonesi elektrik tüketicilerinin yüzde 63 fazla ödemeyi göze alsın ki?

Aynı şekilde ticarethaneler neden yüzde 36 daha fazla ödemeyi kabul etsin ki?

Sanayi kuruluşları da öyle. Hem de mevcut tarifeden daha düşük elektrik satın alabilmek için yoğun çaba harcayan, hatta “YEKDEM maliyetini bizden almayın” diye siyaset koridorlarını aşındırıp kulis yapan sanayiciden böyle bir “iyiniyet” gösterisi beklemek ne kadar gerçekçi?

Tamam, gönül ister ki küserek ısınmayı önleme, iklim değişikliğini kontrol altına alma konularında mangalda kül bırakmayan kişiler bu amaçla yenilenebilir kaynakları kullanmayı tercih etsin. Ama maalesef bunun mevcut haliyle çok yayılacak bir tercih olacağını hiç sanmıyorum. Kaldırın bunu demiyorum tabii ama sembolik olmaktan öteye geçmeyecek uygulamalar yerine sonuç alıcı uygulamalara kafa yormayı tercih ederim.

EPDK Yeşil Tarife'yi açıkladı ama enerji sektörü yatırımcılarının asıl beklediği düzenleme, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme (YEKDEM) mekanizmasının yerine neyin konulacağıdır.

Bu kaynaklara fiyat alım garantisi verilmeyecekse bir an önce açıklansın. Ya da birkaç revizyonla YEKDEM devam edecek ise bu da hemen netleştirilip duyurulsun. Çünkü enerji yatırımları çok uzun vadelidir. Hayata geçiriliş süreleri de çok kısa değildir. Mesele sadece inşaat değil. Hazırlık süreci de çok uzundur. Şayet süresi 31 Aralık 2020'de dolacak YEKDEM yerine getirilecek model bir an önce açıklanmazsa yatırımcıların gündemlerindeki projeleri kesin karara bağlamaları da ötelenip duracaktır.

O yüzden umarım Yeşil Tarife dişe dokunur bir ilgi görür, YEKDEM yerine gelecek destek modeli de hemen açıklanır diyorum.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap