Yeşiller ne yapıyor ?

Osman AROLAT
Osman AROLAT AROLAT'tan osman.arolat@dunya.com

Fransız Yeşiller‘i son kararlarıyla yeni bir evren yaratmanın zorunluluğunu gösteriyor, “Yeşil olmak yeni bir yaşam tercihi olacaktır, başka yolu yok” mesajını veriyorlar. Türkiye imalat sanayisi de “AB 2030 Projesi”ne uyumlu “yeşil makine” tasarımında geç kalmamalıdır.

Fransız Yeşiller Partisi, haziran ayında 9 büyük yerleşimde seçimi kazandı. Bordo Belediye Başkanı geleneksel Noel ağacını “çevre tahribatı yapıyor” diyerek yasakladı. Bunun yerine kenti yeşillendireceğini açıkladı. Kentin bir uluslararası yatırım merkezi olması yerine yerel ekonomiyi canlandıracak. Lyon Belediye Başkanı “Tour de France” bisiklet yarışını “en büyük çevre kirleticisi” olarak ilan etti ve yasaklanmasını istedi. Gronoble Belediye Başkanı insanları a-sosyal kıldığı gerekçesiyle 5G’ye izin vermeyecek.

Bütün bunlar Fransa’yı dalgalandırmışa benziyor... Fransa Cumhurbaşkanı Macron onlar için her türlü uygarlık aracını kullanmayı reddeden “Amiş (Amish) Modeli” temsilcileri olarak “gaz lambasına dönmek isteyenler” olarak niteliyor.

Bu çıkışları “Anti Büyümeci” olarak nitelemek mümkün mü?

Küçük bir örnek: Kanada Başbakanı Trudeau “yeşilci” olarak tanınır, 2019 seçimini “Karbon Vergisi” çıkarmakla kazanmıştı. Aynı Trudeau şimdi petrol arayacak yeni bir projeye “el altından” 560 milyon Kanada doları verdi. Salgında petrol endüstrisine 1 milyar doların üstünde destek çıktı. Ya Norveç? 2030 iklim hedeflerini açıkladığının haftasında petrol arama çalışmaları için vergi indirimi getirdi.

Bu “çifte standart” ile insanlık yok oluşunu durdurabilir mi?

Geçen hafta 6. Yok Oluş’u çağrıştıran 2 haber vardı: Balinalar 30 yıla kalmadan yok olacaktı. Dünya mirası olan 2600 km’lik “Avustralya Mercan Kayalıkları’’ doğa tahribatıyla yarı yarıya yok olmuştu.

Yok oluşa koşa koşa giderken, E. Kolbert’in “Altıncı Yok Oluş” (Okuyan Us yayını) adını taşıyan kitabından ana mesajı aktarayım:

-İnsan kendi yarattığı yok oluşun kurbanı mı olacak?

Daha ötesini söylemeye gerek var mı?

Kanımca Fransız Yeşil yerel yönetimleri “yeşil olmak yeni bir yaşam tercihi olacaktır, başka yolu yok” mesajını veriyor.

Türkiye imalat sanayisi AB 2030 Projesi’ne uyumlu “yeşil makine” tasarımında geç kalmamalıdır...

GÜNÜN NOTU:
Profilo Şirketler Topluluğu Onursal Başkanı ve İKV Başkanlarından Jak Kamhi, Çarşamba günü toprağa verildi. DÜNYA adına ailesine ve tüm yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar