Yükseliş için yerlerinizi alınız...

Serhat GÜRLEYEN
Serhat GÜRLEYEN GENİŞ AÇI sgurleyen@isyatirim.com.tr

Başkan Trump’ın ABD – Çin Faz-1 ticaret anlaşmasını imzalaması ve anlaşmasız Brexit ihtimalinin azalması ile emin limanlardan riskli varlıklara geçiş hızlanıyor. MSCI dünya hisse endeksi 2018 Ocak zirvesini kırarken, altın, yen, dolar, gelişmiş ülke devlet tahvilleri gibi emin liman yatırım araçları değer kaybediyor.

Faz-1 anlaşmasının detaylarını henüz bilmiyoruz. Basına yapılan açıklamalara göre Çin’in ABD’den daha çok tarım ürünü (yıllık 40 milyar dolar) ithal etmesi karşılığında ABD 15 Aralık’ta devreye girecek 156 milyar dolarlık ilave vergileri durduracak ve 120 milyar dolarlık Çin malı üzerindeki vergiyi %15’ten %7,5’e indirecek.

İyi senaryoda, Çin’in ilave 200 milyar dolarlık daha ABD malı almayı kabul etmesi, fikri mülkiyet haklarını kabul etmesi, teknoloji transferini zorlaması konusunda geri adım atması durumunda, ABD 250 milyarlık Çin ithalatı üzerindeki %25’lik gümrük vergisini kademeli olarak azaltacak. Bu konuda ilk adımlar ocak ayı ortasında atılacak.

İyi senaryoyu satın almıyoruz. ABD - Çin arasında yapılan anlaşmayı kalıcı bir dengeden ziyade her iki tarafında her an bozabileceği bir Tukidides barışı olarak görüyoruz. Ancak küresel büyümeyi durduracak yıkıcı bir ticaret savaşı ihtimalinin azalmasını kısa vadede piyasalardaki olumlu havayı destekleyecek bir gelişme olarak görüyoruz.

Aralık başında yayınladığımız “Yükseliş İçin Yerlerinizi Alınız” raporumuzda savunduğumuz Türkiye varlıkları için olumlu görüşümüzü koruyoruz. Küresel konjonktürde aşağı yönlü risklerin azalması ve Türkiye’nin finansal istikrarı korurken borçlarını azaltmaya devam etmesi Türkiye ile gelişmekte olan ülkeler arasında makasın azalmasını destekliyor.

Merkez Bankası’nın son altı ayda kısa vadeli faizleri bin 200 baz puan indirmesini Türkiye ekonomisini ve finansal varlıklardaki yukarı yönlü yeniden değerlenmeyi destekleyen bir gelişme olarak görüyoruz. Finansal istikrar korunurken faiz oranlarının gerilemesi rekabetçi kur seviyesini koruyarak ve şirketlerin iflas riskini azaltarak Türkiye varlıklarındaki yükselişi destekliyor.

Geçen haftaki 200 baz puan faiz indirimi ile Merkez Bankası’nın önden yüklemeli faiz indirim döngüsünün sonuna geldik. Merkez Bankası’nın faiz indirimine daha küçük adımlarla (50 baz puan) devam etmek için piyasanın 2020 enflasyon beklentisi olan %10.1 ile Merkez Bankası’nın tahmini olan %8,2 arasındaki makasın kapanmaya başladığını görmeyi tercih edeceğine inanıyoruz.

Lafı çok uzatmadan toparlayalım. Türkiye hisse senetlerindeki yükselişin devam etmesini bekliyoruz. 109.400 direncini kırarak 110.000 – 115.000 işlem bandına giren Borsa İstanbul’un önündeki ilk ana direnç 112.500 seviyesi. Orta vadeli hedefi ise 135.000 olarak tahmin ediyoruz.

Faiz indirimini arkasına alan banka, otomotiv ve GYO hisselerinde endekse göre daha güçlü bir seyir bekliyoruz. Ticaret anlaşması sonrası piyasa hareketleri demir- çelik hisselerini öne çıkartıyor.

Yükseliş İçin Yerlerinizi Alın raporumuzun (5 Aralık) linkini aşağıda bulabilirsiniz. http://rapor.isyatirim.com. tr/2_20191205160823116_1.pdf

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Ufukta yeni zirveler 08 Kasım 2021