4 °C
Vahap MUNYAR
Vahap MUNYAR İŞ DÜNYASINDA DİYALOG vahap.munyar@dunya.com

Yüreğini tüketme, Suma Fabrikası’nı okul için 12.5 milyon liraya aldım

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, 15-20 gün önce İskenderun Belediye Başkanı olan kardeşi Fatih Tosyalı’nın yeni torununu görmeye gitti.

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, denk gelmişken Fuat Tosyalı’yı Hassa Tüneli için düzenlediği toplantıya davet etti.

Fuat Tosyalı, kardeşinin torununu görüp, Hassa Tüneli toplantısına katıldıktan sonra aynı gün İstanbul’a dönmeyi planlarken Kilis Valisi Recep Soytürk devreye girdi:
- Fuat Bey, sizi memleketiniz Kilis’e bekliyorum. Kilis için önemli bir projeyi görmenizi istiyorum.
Tosyalı, İskenderun Kaymakamlığı döneminden tanıdığı Soytürk’ü kırmayıp Kilis’e geçti. Vali Soytürk ve Kilis Belediye Başkanı İskender Yönden, Tosyalı’yı Kilis’in girişinde karşıladı.

Birlikte Polateli Organize Sanayi Bölgesi (OSB) yapılması öngörülen araziye gidildi. Soytürk, projeyi anlattı:
- Hassa Tüneli yapılırsa, burası OSB için ideal alan olur. Buranın tarım arazisi özelliği yok. Kıraç bir arazi. Projenin ilgili bakanlar ile sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a anlatılması konusunda bize destek olmanızı rica ediyoruz.

Tosyalı, OSB yerinin doğru seçildiğini belirtti:
- Burası OSB alanı olarak ilan edilirse ben de yatırım için yer alırım.

Vali Soytürk, Tosyalı’yı bırakmadı:
- Fuat Bey, sizi başka bir yere daha götüreceğim.

Araçlar Kilis’in merkezindeki Mey İçki’ye ait Suma Fabrikası’na yöneldi. Soytürk, Mey İçki tarafından yenilendikten sonra üretime başlanmayan fabrika ile ilgili girişimini paylaştı:
- Mey İçki ile konuştuk. 51 dönümlük alanın içine yapılmış bu bina ve yan binaları, çok rahatlıkla okul olabilir. Binayı satın almak istiyoruz.

Tosyalı sordu:
- Benden ne istiyorsunuz Sayın Valim?

Vali, talebini iletti:
- Fuat Bey, biz Mey İçki ile pazarlığı yaptık. 12.5 milyon liraya burayı bize satacaklar. Ana bina 80 derslikli okula dönüşebilir. Bir anda Kilis’e 3-4 okul kazanmış oluruz.

Bahçedeki küçük binayı işaret etti:
- Orası da 8 derslikli anaokulu olabilir. Suma Fabrikası’nı alıp, Milli Eğitim Müdürlüğümüze hibe eder misiniz?

Tosyalı, anında kararını verdi:
- Sayın Valim, burası bizim nasibimizde varmış. Yüreğini hiç tüketme. Alıp, Milli Eğitime bağışlıyorum. Hemen işlemleri başlatalım.

Vali Soytürk, geçen hafta Tosyalı’yı yeniden aradı:
- Fuat Bey, Sayın Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Kilis’e geliyor. Sayın Bakanımız Kilis’e gelmişken Suma Fabrikası’nın devri ile ilgili protokolü birlikte imzalayalım.

İmza törenini izlemek için Kilis’e Tosyalı’yla birlikte gittik. Tören öncesi binayı gezdik. Vali Soytürk, binanın hızla okula dönüştürülebileceğini belirtti:
- 2020-2021 öğrenim yılına yetiştiririz.

Tosyalı’ya döndüm:
- Suma Fabrikası’nın okula dönüştürülmesi işini kim yapacak?

Üstlenme konusunda yeşil ışık yaktı:
- Sayın Valimiz bundan sonrasına ödenek çıkarılabileceğini söyledi. Ancak, elimiz artık buraya değmiş oldu. Okula dönüşmesi için elimizden geleni yaparız.

Tosyalı, anne ve babasının doğum yeri Kilis’e büyük bir eğitim yuvası kazandıracak…
Ne mutlu ona…

Vergiler çok yüksek üretimden vazgeçtik

MEY İçki Kilis Suma Fabrikası binasını gezerken Kilis Valisi Recep Soytürk’e sordum:
- Fabrikanın okula dönüştürülmesi konusu nasıl gündeme geldi?

Soytürk, Mey İçki yönetimi ile ilk görüşmesini anlattı:
- Aslında başlangıçta kendilerinden fabrikayı üretime geçirmelerini, Kilis’te yeni istihdama kapı açmalarını istedim. “Alkollü içki üzerindeki vergiler çok yüksek, Kilis’te üretim yapmaktan vazgeçtik” cevabı aldım.

Binanın okula dönüştürülmesi fikrini Kilis Belediye Başkanı İskender Yönden’in gündeme getirdiğini belirtti:
- Bunun üzerine Mey İçki yönetimine, “Kilis’te okula çok ihtiyaç var. Madem üretimden vazgeçtiniz, binayı Milli Eğitim’e bağışlasanız, okula dönüştürsek” teklifi götürdüm.

Mey İçki yönetiminin binayı bedelsiz veremediğini kaydetti:
- Mey İçki’nin tamamı yabancı sermayeli (İngiliz alkollü içki devi Diageo’ya ait). Bedelsiz devir konusunu yabancı şirkete anlatamayacaklarını söylediler.

Fiyatla ilgili şu yorumu yaptı:
- Mey İçki penceresinden bakılırsa, burası şimdi yapılsa belki de maliyet 40 milyon lirayı bulur. Bize göre ise 12.5 milyon lira yüksek bir bedel. Ancak, fiyatı daha fazla indiremedik.

‘Sivri akıl’ lazım

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Mustafa Doğan Karacoşkun’un odasında sohbet ederken kentle ilgili şu yorumu yaptı:
- Kilis, göç alma açısından kentlerin başına 500 yılda bir gelebilecek olayı yaşadı, yaşıyor.

Sorunların üstesinden gelinmesi için “ortak akıl” arayışına gidildiğine işaret etti:
- “Ortak akıl” aslında “ortalama akıl”dır. Böyle durumlarda “sivri akıl”a ihtiyaç duyulur.

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’yla Kilis Suma Fabrikası’nın Milli Eğitim’e devri imzasını atarken de şu mesajı verdi:
- Milletimizle el ele okulların standartlarını yükseltmek için çaba gösteriyoruz. Herkese böyle hayır yapmak nasip olmaz. Okul bağışları, ülkemize armağandır.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap