12 °C

Berlin'de 'Demir İpekyolu Fotoğraf Sergisi' açıldı

Berlin'de açıklan 'Demir İpekyolu Fotoğraf Sergisi'nine Türkler ve Almanlar yoğun ilgi gösterdi

Berlin'de 'Demir İpekyolu Fotoğraf Sergisi' açıldı

BERLİN  - Almanya'nın başkenti Berlin'de,  'Demir İpekyolu Fotoğraf Sergisi'nin açılışı gerçekleştirildi. 

''Eskişehir Demiryolu Kültürü Projesi" kapsamında Almanya'nın başkenti Berlin'deki Hamburger İstasyonu Müzesi'nde açılan sergiye Türkler ve Almanlar yoğun ilgi gösterdi. 

Serginin açılışına katılan Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, gazetecilere yaptığı açıklamada, söz konusu fotoğraf sergisinin Berlin'de açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu: 

''Eskişehir tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. 19. yüzyıldan itibaren demiryollarının kesiştiği önemli bir merkez konumundadır.1892'de bu müessesenin şehrimize uğraması, Eskişehir kültür ve tarihinde bir trenin herhangi bir şehre uğramasından daha derin izler bırakmıştır. Mesafeleri kısaltan tren rayları, ülkeleri ve insanları yakınlaştırmış kültür alışverişini sağlayarak aslında gönüllerin bağlanmasına aracılık etmiştir.''  

125 yıl önce İstanbul'dan Ankara'ya, Konya'dan Eskişehir'e döşenen hatlar üzerinde şu anda yüksek hızlı trenlerin çalıştığına dikkati çeken Tuna, 125 yıllık rüyanın şimdi gerçekleştiğini ifade etti. 

Tuna, söz konusu fotoğraf sergisinin geçmişten günümüze Osmanlı ve Türkiye'nin demiryolu kültürünü gözler önüne serdiğini sözlerine ekledi. 

Toplam 42 fotoğrafın yer aldığı sergi, yarın akşam sonra erecek. Berlin Türkevi'nde13 Mayıs'ta yeniden açılacak olan "Demir İpekyolu Fotoğraf Sergisi" 10 Haziran'a kadar açık kalacak. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.