Einstein'ın mektupları açık artırmaya çıkacak

Ünlü fizikçi Einstein'in mektupları, ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenecek bir açık artırmada satılacak. Mektupların tanesinin 5 bin ile 40 bin dolara alıcı bulacağı tahmin ediliyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Nobel ödüllü ünlü fizikçi Albert Einstein'in mektuplarının ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenecek bir açık artırmada satılacağı belirtildi. 

Açık artırmanın yapılacağı Profiles in History Müzayede Evinin kurucusu Joseph Maddalena, yaptığı açıklamada, Einstein'in 27 mektubundan bazılarının el yazısı olduğunu, bazıların da daktiloda yazıldığını, bir kısmının İngilizce, diğerlerinin de Almanca olduğunu söyledi. 

Mektupların tanesinin 5 bin ile 40 bin dolara alıcı bulacağını tahmin ettiğini ifade eden Maddalena, toplam tutarın ise 500 bin ile 1 milyon dolar olacağının beklendiğini kaydetti. 

Maddalena, "Einstein, mektubunun birinde çocuklarına tavsiyelerde bulunmuş. Oğluna geometriyi daha ciddiye alması gerektiğini yazmış. Başka bir mektubunda Tanrı ile ilgili düşüncelerine yer vermiş. Bir diğerinde ise babasının sadakatsizliğini yeni öğrenen bir arkadaşını teselli etmiş" dedi. 

Yahudi asıllı Alman fizikçi Albert Einstein, 14 Mart 1879 tarihinde Almanya'nın Ulm kentinde doğdu. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Einstein, görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından ve fotoelektrik etki olayına getirdiği açıklamadan dolayı 1921 yılında Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştür.  

Bu konularda ilginizi çekebilir