9 °C

Emre Engin, “Aydın Gün Teşvik Ödülü”nü aldı

İKSV tarafından verilen 'Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün bu yılki sahibi Emre Engin oldu.

Emre Engin, “Aydın Gün Teşvik Ödülü”nü aldı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla 2012 yılında başlattığı ve her yıl klasik müzik alanında gelecek vadeden bir genç müzisyene verilen “Aydın Gün Teşvik Ödülü”nün bu yılki sahibi belirlendi. Aydın Gün Teşvik Ödülü’nün dördüncüsü 24 yaşındaki keman virtüözü Emre Engin’e verildi. 

Emre Engin’e 15 bin TL değerindeki Aydın Gün Teşvik Ödülü’nü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı sundu. Bülent Eczacıbaşı, ödülle ilgili olarak “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak yakın gelecekte klasik müzik dünyasında parlayacağına inandığımız genç yetenekleri desteklemekten sevinç duyuyoruz. Vakfımızın genel müdürlüğünü 20 yıla yakın bir süre boyunca üstlenen ve hem İKSV’nin hem de Türkiye’nin kültür- sanat yaşamının gelişimine büyük katkılarda bulunan Aydın Gün’ün adını taşıyan bu teşvik ödülüyle bu yıl bir genç müzisyene daha destek veriyoruz. Bundan üç sene önce, genç müzisyenleri desteklemek amacıyla başlattığımız bir diğer proje de ‘İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Sunar’ konserinin solisti olarak dinlediğimiz sevgili Emre Engin’i gönülden tebrik ediyorum. Başarılarını gurur ve mutlulukla takip edeceğiz” dedi. 

İKSV tarafından her yıl 29 yaşın altındaki bir sanatçıya verilen Aydın Gün Teşvik Ödülü”, çalgı, şan, bestecilik ve şefl ik branşlarından gelen başvurular arasından seçici kurul tarafından belirleniyor. Seçici kurul, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, şef Rengim Gökmen, Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü ve İKSV Yönetim Kurulu Üyesi Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Kültür Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak’tan oluşuyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.