Nâzım Hikmet anılıyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yapı Kredi Kültür Merkezi’nin düzenlediği “Yazarın Gayriresmi Portresi” etkinlikleri, bugün “Moskova 19 Yaşım, Moskova 60 Yaşım” söyleşisiyle devam ediyor. Koç Üniversitesi’nin İstiklâl Caddesi’nde bulunan ANAMED binasında saat 18.30’da gerçekleşecek söyleşide, ölümünün 52. yılında Nâzım Hikmet konuşuluyor. 

Nâzım Hikmet denince akla gelen ilk araştırmacılardan olan Melih Güneş, etkinlikte, Nâzım Hikmet’in etkin bir yaşam sürdüğü SSCB’deki döneminin ayrıntılarını meraklı okurlarla paylaşıyor. 

Sibel Oral ve Elif Tanrıyar tarafından düzenlenen söyleşi dizisinde Nâzım Hikmet’in SSCB dönemine odaklanılıyor. 

49 yaşındayken Türkiye’den kaçmak zorunda bırakılmasıyla başlayan son Moskova döneminde, memleketine dönüşü dönemin hükümetince engellenen Nâzım Hikmet ömrünün sonuna değin Moskova’da ikâmet etti. 

SSCB’de Türk yazarlarının yayınlanmasına çabalayan şair, Türkiye’den kaçan ya da Stalin döneminde suçlanıp cezaya uğrayan yol arkadaşlarına destek oldu. 

Özgür düşünceli karakterinden dolayı SSCB’de de zaman zaman baskı gören, sindirilmeye çalışılan Nâzım Hikmet bu dönemde, pek çok kente ziyaret ve çalışma amaçlı seyahatler yaptı, Vera Tulyakova’ya olan aşkı ve Küba’da gerçekleşen devrimin coşkusuyla şiirinde patlama olarak kabul edilen yapıtlar üretti.