14 °C

Son Umut bugün vizyona giriyor

Çanakkale Savaşı’na gidip dönmeyen üç oğlunu arayan Avustralyalı bir babanın öyküsü üzerinden savaşın tüm taraflar için yıkıcı etkisini gözler önüne seren bir film...

Son Umut bugün vizyona giriyor

Russell Crowe, başrolünü ve yönetmenliğini üstlendiği; Olga Kurylenko, Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz’ın rol aldığı Son Umut bugün Türkiye ve Avustralya’da vizyona giriyor. Film, tüm Türkiye’de 500’ün üzerinde sinema salonunda gösterilecek. ‘Water Diviner – Son Umut’ bir babanın oğullarını ararken yaşadığı süreçle birlikte savaşın yıkıcı etkisini her iki tarafın gözünden, daha geniş bir bakış açısıyla anlatmaya çalışıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında yıkıcı Çanakkale Savaşı’ndan dört yıl sonrasını konu alan destansı bir macera, Avustralyalı çiftçi Joshua Connor (Russell Crowe) 1919 yılında, savaş sırasında kaybolan üç oğlunun başına gelenleri öğrenmek için Türkiye’ye gelmesiyle başlıyor. Joshua, oğullarını bulmaktaki sarsılmaz kararlılığını, İstanbul’da kaldığı otelin sahibesi Ayşe (Olga Kurylenko) ve Conner’ın oğullarına karşı savaşmış olan Binbaşı Hasan (Yılmaz Erdoğan) ve yaveri Cemal (Cem Yılmaz) sayesinde sürdürüyor. Connor ve Binbaşı Hasan, Joshua’nın gerçeği öğrenip iç huzuruna kavuşması için savaştan zarar görmüş bölgeyi, umuda tutunarak boydan boya geçiyorlar. 

İstanbul’un tarihi yerlerinde çekildi 

Yapım aşamasına Aralık 2013’te başlanılan Son Umut’un çekimleri İstanbul, Fethiye ve Avustralya’da gerçekleştirildi. İstanbul’daki çekimlerde Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Haydarpaşa Tren Garı, Yerebatan Sarnıcı gibi tarihi yerler kullanıldı. Ocak / Şubat 2014’te Avustralya’nın kırsal bölgeleri ve Çanakkale sahneleri için Avustralya’nın güneyinde ve çöle yakın mekânlarda toplam beş hafta boyunca çekimler devam etti. Çekimler yaz sıcağı yüzünden çok zor şartlarda gerçekleştirilse de ekip, Russell Crowe’un yönetimde bu zorlu görevin üstesinden geldi. Çekimler Mart 2014’de tamamlandı. 

Çanakkale Savaşı’nın 100. yılında gösterimde olacak SON UMUT, Türkiye’de NuLook İstanbul tarafından gösterime sunuldu ve Mars Dağıtım tarafından dağıtıldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.