12 °C

Türkiye'de film çeken yabancı sinemacıya teşvik

Yabancı sinemacıların Türkiye'de film çekme maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla Sinema Kanunu'nda değişiklik yapılacak.

Türkiye'de film çeken yabancı sinemacıya teşvik

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanun'da yapılacak değişiklikle yeni destek türleri oluşturulduğunu, Türkiye'de film çekmek isteyen yabancı film yapımcılarına teşvik verileceğini bildirdi.

Türk sinema sektörüne ilginin ve güvenin arttığını, büyük bir Kore firmasının Türkiye'de sinema salonu zinciri satın aldığını aktaran Avcı, firmanın sadece gösterim değil yapımcılık da yapacağını dile getirdi.

Bakan Avcı, başka şirketlerin de onları takip edebileceğine dikkati çekerek, "Yabancı film yapımcılarına yapabileceğimiz en büyük teşvik Türkiye'de film çekme maliyetlerini düşürmek. Pek çok Avrupa ülkesi bunu çok güzel yapıyor, kolaylıklar sağlayarak. Bulgaristan, Macaristan bunu yapıyor ve etkili de oluyor. Dolayısıyla o konuda Sinema Kanunu üzerinden bir çalışmamız var. Onu da yakın zamanda Meclise sevk edeceğiz." diye konuştu.

"Sen niye Anthony'i seyretmiyorsun diyecek halimiz yok"

Türk seyircinin yüzde 56'sının Türk filmlerini izlediğinin altını çizen Avcı, bu oran ile Türkiye'nin Avrupa'da birinci sırada bulunduğunu vurguladı.

Gişede başarı elde eden bazı filmlerin sinema sanatını çok iyi temsil etmediği yönünde eleştiriler yapıldığını anımsatan Avcı, sinemanın bir şenlik olduğuna işaret etti. Avcı, "İnsanlar gidiyor ve mutlu oluyorsa, Türk seyircisi de bu filmlere gidiyorsa 'Sen niye sadece Anthony'i seyretmiyorsun.' diyecek halimiz yok." değerlendirmesinde bulundu.

Avcı, toplumsal kesimlerin estetik anlayışlarının farklılıklar gösterebileceğini vurgulayarak, insanların da kendilerince uygun bulduklarını tükettiklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.