Avrupa Birliği turistik seyahatlere izin vermek için bazı ülkelerle görüşüyor

Avrupa Birliği turizm sektörü için önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Avrupa Birliği turistik aşı sertifikasıyla AB'ye seyehatlere izin vermek için bazı ülkelerle görüşmeye başladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, AB'nin aşı sertifikasını kullanıma sokmak amacıyla teknik ve yasal çalışmaların sürdüğünü, bu yaza kadar bu çalışmaları tamamlamayı ümit ettiklerini söyledi.

Sertifikanın akıllı telefonlarla uyumlu olacağını ve diğer AB ülkeleriyle işlerliği bulunması gerektiğini vurgulayan Sefcovic, dünyanın diğer bölgelerinden turistleri de ağırlamak istediklerini ifade etti.

Görüşme yapılan ülkeler hakkında bilgi verilmedi

"Bu yüzden ABD, Dünya Sağlık Örgütü ve komşularımızla görüşmelerimiz hakkında bakanlara bilgi verdim." diyen Sefcovic, bu ülkelerin hangileri olduğu hakkında bilgi vermedi. Sefkovic, "Bunu yazdan önce sonuçlandıracağımıza inanıyorum." ifadelerini kullandı.

AB'nin haziran ayında kullanıma sunmayı öngördüğü aşı sertifikası, öncelikle AB içinde yaşayanların birlik sınırları içinde seyahat kısıtlamalarına maruz kalmadan seyahat edebilmesini amaçlıyor.

Kişilerin aşı bilgileri, negatif PCR test sonucu ve daha önce Kovid-19 geçirdiyse antikor durumunu gösteren bilgileri içerecek sertifikanın Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile yapılan çalışmayla küresel uyumluluğunun da olması planlanıyor.

AB yetkilileri, aşı sertifikalarının ilerleyen dönemde küresel anlamda geçerli olabilmesi gerektiğini savunuyor.

Etiketler