Fed Tutanakları: Enflasyonun düşmesi beklenenden uzun sürebilir

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz 26-27 Temmuz toplantı tutanaklarını yayımladı. Katılımcılar, enflasyonun düşmesinin beklenenden daha uzun sürebileceğini ve talepteki yavaşlamanın "enflasyon baskılarını azaltmada önemli bir rol oynayacağını" vurguladı.

Foreks
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tutanaklarda faiz artırım hızının gelecekteki verilere bağlı olacağını, ancak enflasyonun yavaşlamakta olduğuna dair kanıt bulunmadığını ortaya koydu.

Tutanaklar, bazı Fed üyelerinin enflasyonun kontrol altına alınması için faizlerin "bir süre için, yeterli şekilde sınırlayıcı bir seviyede" kalması gerektiğini ifade ettiklerini de gösterdi.

Katılımcılar, enflasyonun ortadan kaybolmasının öngörülenden daha uzun zaman alacağını belirtirken, toplam talepte merkez bankası tarafından oluşturulan yavaşmalamının "enflasyon baskılarını azaltmakta önemli bir rol" oynayacağını vurguladılar.

FOMC tutanakları Fed yetkililerinin 20-21 Eylül toplantısında 50 veya 75 baz puan mı faiz artırılacağı konusunda niyetlerine ilişkin açık bir görünüm ortaya koymadı, ancak kararı enflasyon ve ekonominin davranışlarının yönlendireceğini gösterdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir