İngiltere’de perakende satışlar yüzde 1,2 arttı

İngiltere'de perakende satışlar ekim ayında, artan vaka sayıları nedeniyle başlayan karantina uygulamalarına rağmen güçlü seyretti.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İngiltere’de ekim ayında perakende satışlar yüzde 1,2 artış kaydetti. İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada ülkede ekim ayında perakende satışlarının aylık bazda yüzde 1,2 artış gösterdiği ve internet üzerinden satışların güçlü seyrettiği bildirildi.

Mağaza indirimleri satışları destekledi

Tüketicilerin Noel alışverişlerini koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl daha erken yaptığı, perakende mağazalarının indirimlerinin de perakende satışları ekim ayında desteklediği belirtildi. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen ONS Ulusal İstatistik Uzmanı Jonathan Athow, “Ekim ayında ülkenin bazı bölgelerinde yerel karantina uygulamalarının başlamış olmasına rağmen, perakende satışları güçlü seyretti. “ dedi.

COVID-19 tedbirleri sıkılaştırıldı

Avrupa'da COVID-19 salgınından en çok ölümün görüldüğü İngiltere'de 5 Kasım'da karantina uygulaması başlatılmış, temel ürünlerin satıldığı market ve eczaneler hariç tüm işletmeler kapatılırken sokağa çıkışlar sınırlandırılmıştı.