10 Şubat BM tarafından Dünya Bakliyat Günü ilan edildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu kararınca, 10 Şubat günü Dünya Bakliyat Günü ilan edildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uzun süredir beklenen bu karar, sektör için bir milat olarak kabul edilirken, 10 Şubat günü her sene Dünya Bakliyat Günü olarak kutlanacak.

Bu kapsamda Mersin'de biri Mersin Ticaret Borsası, diğeri AKY Technology firması tarafından olmak üzere, iki ayrı etkinlik gerçekleştirildi. Mersin Ticaret Borsası tarafından yapılan etkinlikte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (M TSO) ile Mersin Ticaret Borsası (MTB), bir ilke imza atarak, öğrencilere 500 gramlık paketler halinde hazırlanan 6 bin paket bakliyat dağıttı. Mersin Ticaret Borsası tarafından bu yılki sloganı 'Geleceğin Gıdası' olarak belirlenen bakliyatın gerek toprak verimliliği, gerekse insan sağlığı açısından öneminin değerlendirildiği etkinlikte Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı ve Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ile Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir birer konuşma gerçekleştirdi.

Hüseyin Arslan'ın etkinlik kapsamında gerçekleştirdiği açılış konuşmasında, "Herkesin hayal dediği Dünya Bakliyat Günü'nü, Birleşmiş Milletler tarafından onaylandı. Bakliyat artık öksüz değil. Bu ilan, bakliyatın, evrensel barışı güçlendirmeyi amaçlayan bir eylem planı olan Birleşmiş Milletler'in 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Ajandası’nın kapsamlı, etki alanı geniş ve insan merkezli hedefl erini gerçekleştirmede belirleyici bir rol oynayabileceğinin kanıtı niteliğinde. Dünya Bakliyat Günü, bakliyatın insanlar ve gezegenimiz için sağladığı faydalar konusunda farkındalığı arttırma anlamında benzersiz bir fırsat sunacak” dedi.

Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir ise, konuşmasında bakliyatın açlıkla mücadelede önemli bir besin kaynağı olduğu vurgulayarak, bakliyat sektörünün gelişmesi için sertifikalı tohum kullanılması ve daha çok üretim yapılması çağrısı yaptı.