2018’de bakliyat ihracatının yüzde 81’i AHBİB tarafından gerçekleştirildi

Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AHBİB), 2018 yılında Türkiye’nin bakliyat ihracatının yüzde 81’ini gerçekleştirdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

2017 yılında 221.7 milyon dolarlık bakliyat ihracatıyla toplam bakliyat ihracatından yüzde 74 oranında pay alan Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği , 2018 yılında ise 279.2 milyon dolar bakliyat ihracatı gerçekleştirerek bu oranı yüzde 81’e yükseltti.

2018 yılında AHBİB kanalıyla yapılan hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı 1.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. AHBİB’in yıllık sektör ihracatındaki payı yüzde 16 olarak gerçekleşirken Irak, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan, Yemen, Lübnan, İsrail ve Mısır’a AHBİB aracılığıyla en çok ihracat yapılan ülkeler oldu.

Türkiye geneli Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatının 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla miktarda yüzde 5 oranında artış gösterdiğini ve 6.6 milyar dolar olarak gerçekleştiğini dile getiren AHBİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Alt ürün grupları bazında incelendiğinde ise pastacılık ürünleri değer bazında geçen yıla kıyasla yüzde 8 artış göstererek 1.7 milyar dolar değeri ve yüzde 26 payı ile ilk sırada yer aldı. Bu ürün grubunu yüzde 20’lik payı ve 1.3 milyar dolar değeri ile değirmencilik ürünleri takip etti. En çok ihracat yapılan ülkeler ise sırasıyla Irak, Suriye, Birleşik Devletler, Suudi Arabistan, Almanya, Yemen, Libya ve İsrail oldu” diye konuştu.