Anı Bisküvi, teknoloji yatırımlarıyla ihracat kapasitesini artırmayı planlıyor

Anı Bisküvi, gerçekleştirmeyi planladığı teknoloji yatırımlarıyla ihracat kapasitesini artırmak istiyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Sahip olduğu yaklaşık 300 ürün çeşidiyle iç ve dış pisada gıda sektörünün önde gelen firmaları arasında yer alan Anı Bisküvi, gerçekleştirmeyi planladığı teknoloji yatırımlarıyla ihracat kapasitesini artırmak istiyor. Bugün itibarıyla 95 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Anı Bisküvi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Nazım Boynukalın, ihracat kapasitelerini artırmak için bu sene teknoloji yatırımlarına öncelik verdiklerini söyledi. Bu yılın ikinci yarısında ihracata yönelik teknoloji yatırımları gerçekleştireceklerini açıklayan Boynukalın, “Yaklaşık 1 milyon euro tutarında teknoloji ve yeni ürün yatırımı planlıyoruz. Yeni yatırımımızla birlikte mevcut ihracat kapasitemizde yüzde 10’un üzerinde genişleme hedefliyoruz” dedi.

Anı Bisküvi olarak 65 bin metrekaresi açık ve 115 bin metrekaresi kapalı alanda faaliyetlerine devam ettiklerini aktaran Ömer Nazım Boynukalın, günlük 200 ton üretim kapasitesiyle Karaman’ın en fazla ihracat yapan şirketleri arasında yer aldıklarına dikkat çekti. Yıllık satışlarının 53-70 milyon dolar arasında değişlik gösterdiğini kaydeden Boynukalın, son beş yıla dair satış ortalamalarının 65 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Ürünlerin yüzde 65’ini ihraç ediyor

Sahip oldukları yaklaşık 300 ürün çeşidiyle sektörün önde gelen firmaları arasında yer aldıklarına dikkat çeken Ömer Nazım Boynukalın, ürünlerinin yüzde 35’ini içi pazara, yüzde 65'ini ise dış pazarlara sunduklarını açıkladı. Bisküvi, kek, çikolata grubu olmak üzere 300 farklı barkodla ABD, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere toplam 95 ülkeye ihracat yaptıkları bilgisini veren Boynukalın, "Mevcut üretim kapasitemiz, iç piyasadan aldığımız talebin çok üzerinde bulunuyor. Bu yüzden iç pazara nazaran daha çok ihracata yönelik satış yapıyoruz. İç pazarın yanı sıra ihracata da büyük önem veriyoruz. Yurtdışında kaliteli ürün ve marka politikalarımızdan ödün vermeden, tüketicilerinin de desteğiyle en kaliteli ve en güvenilir ürünleri, küresel piyasaya sürüyoruz" diye konuştu.

Anı Bisküvi olarak 2018'de Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) araştırmasında 621'inci sırada yer aldıklarını söyleyen Boynukalın, 1997-2012 yıllarında İstanbul Sanayi Odası'nın Türkiye'nin İkinci 500 Büyük Kuruluşu arasında yer aldıklarını, 2013-2014 yıllarında ise Türkiye’nin ilk 500 Büyük Kuruluşu arasına girmeyi başardıklarını aktardı.

Sürekli yatırım prensibiyle hareket ettiklerini dile getiren Ömer Nazım Boynukalın, her yıl kaydettikleri büyüme oranını, ambalaj makinelerini tam otomatik sistemlere dönüştüren teknolojik yatırımlarıyla artırmayı hedeflediklerini söyledi. Özellikle kriz dönemlerinde gerçekleştirdikleri yaptıkları yatırımlarla sektörde kalite üstünlüğünü sağladıklarını belirten Boynukalın, " Üretim kalitesini ve sürekliliğini sağlama noktasındaki yatırımlarımızın yanı sıra siparişleri zamanında karşılamaya ve sevk etmeye önem veriyoruz. Başarımızda müşterimizde yarattığımız güven duygusu etkili oldu. Öte yandan Ar- Ge, bizim için büyük bir önem taşıyor ve bu alanda yeni ürünlere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Tüm ambalaj makinelerimizi günümüz teknolojisine uygun olarak paketleme yapabilen robotlu sistemlere dönüştürmeye yönelmiş durumdayız. Ayrıca Ar-Ge bölümümüz geliştirdiği yeni ürünlerimiz var ve bunları Eylül 2019 İstanbul Gıda Fuarı'nda ve yurtdışı fuarlarda sergileyeceğiz" diye konuştu.

“Ürünlerin kalitesi birinci önceliğimiz”

Üretim tecrübesi, ürün çeşitliliği, hammadde kalitesi ve ürün sevkiyatındaki çalışma anlayışı ile tüketiciler tarafından tercih edilen bir marka olduklarını söyleyen Ömer Nazım Boynukalın, kaliteden ödün vermeden sağlıklı ürünler elde etmenin temel ilkeleri olduğunu vurguladı. Bütün ürün çeşitlerinin kalite belgelerine, üretim izinlerine ve marka tescillerine sahip olduğunu belirten Boynukalın, Anı Bisküvi olarak TSE belgesi, HACCP ve ISO 9001, ISO 22000 belgeleriyle de tüketiciye güven verdiklerini, pazar payını korumanın sadece teknoloji yatırımlarıyla değil, aynı zamanda kaliteli ürün üretmek ve tüketiciye güven vermekle olduğunu aktardı.

Sektöre dair değerlendirmelerde de bulunan Ömer Nazım Boynukalın, şöyle konuştu: "Bu yıl hem Türkiye hem de dışı pazarlarda satışlar yoğun bir rekabet içinde devam ediyor. Ancak kurdaki dalgalanmaların hammadde fiyatlarına etkisi nedeniyle yerli üreticiler stabil bir girdi fiyatı yakalayamadı. Ayrıca enerji fiyatlarının yanı sıra şeker ve ambalaj malzemelerindeki artış da maliyetleri artırdı. Dünyadaki siyasi atmosfer, ülkelerdeki savaş ve kargaşalar veya gümrük vergilerindeki değişiklikler nedeni ile ihracatımız her yıl inişli çıkışlı bir tablo çiziyor. Ancak biz Anı Bisküvi olarak Türkiye ve global ekonomideki istikrara bağlı olarak yatırım yapmaya devam edeceğiz. Dileğimiz istikrarlı bir ekonomik ve sosyal yapı."