Armada Gıda, ihracatta kaliteli hizmet ile %20 büyüme hedefliyor

Armada Gıda Yönetici Ortağı Saygın Sönmez, hizmette uluslararası standartları esas aldıklarını söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Bakliyat, hububat ve yağlı tohum grubunda bulunan 40’a yakın ürünün üretimini, işlemesini, ithalatını, ihracatını ve transit ticaretini yaptıklarını kaydeden Armada Gıda Yönetici Ortağı Saygın Sönmez, hizmette uluslararası standartları esas aldıklarını söyledi. 2019 yılında, yenilikçi politikaları çerçevesinde uluslararası kalitede hizmet anlayışı ile pazar payını genişleterek, ihracatta yüzde 20 büyüme hedeflediklerini dile getirdi. Sönmez, Türkiye’nin en modern bakliyat ve hububat tesisleri arasında bulunan 40 bin metrekare üzerine kurulu tesislerinde, 26 bin metrekare yatay depolama alanı ve 33 bin ton kapasiteli beş adet dikey silo ile hizmet verdiklerini vurguladı.

Armada Gıda’nın bu depolama alanları dışında 350 ton kapasiteli mercimek fabrikası, 340 ton kapasiteli bulgur fabrikası, 600 ton kapasiteli dört hat bakliyat eleme ve 400 bin adet kapasiteli paketleme tesisini bünyesinde bulundurduğunu anlatan Saygın Sönmez, “Buhler teknolojisi ile desteklenen günlük 350 ton kırma kapasitesine sahip olan mercimek fabrikalarında, tam otomatik makineler ve bilgisayar teknolojisi ile çalışırken, modern ve en son teknolojinin kullanıldığı, tamamen çevreci bulgur tesislerinde, günlük 340 ton geleneksel ve klasik çeşitli bulgur üretimi yapıyor” diye konuştu. Sönmez, ayrıca bünyesinde kalite ve gıda güvenliği çerçevesinde günlük 400 bin adet bakliyat paketleme kapasitesine sahip paketleme tesisi bulundurduklarını ve 38 bin 995 metreküplük depolama hacminde dikey silolarına sahip tesislerinde de gümrüklü antrepo statüsünde hizmet verdiklerini ifade etti.

2018 yılında Türkiye’de bakliyat üretimindeki artışın ihracata da yansıdığını dile getiren Saygın Sönmez, Armada Gıda olarak ihracatta büyümeyi misyon olarak belirlediklerini belirtti. Yaptıkları altyapı yatırımları, tesisleşme ve kaliteli üretimle 2018 yılında ihracatı kayda değer oranda artırdıklarını dile getiren Sönmez, üretimlerinin yüzde 65’ini başta Irak, Mısır, Sudan, Cezayir, Suriye ve Avrupa pazarı olmak üzere 76 ülkeye ihraç ettiklerini vurguladı. Sönmez, 2019 yılı sonunda ihracat yaptıkları ülke sayısını 82 ülkeye çıkartarak, ihracatlarını yüzde 20 artırmayı hedefl ediklerini belirterek, “Ciro odaklı büyüme stratejisi izlemiyoruz. Aldığımız kararla, düşük kârlı piyasalardan çekilerek üretime ve ihracata ağırlık verdik. Kâr odaklı büyüme hedefiyle hareket ediyoruz” dedi.

“MTOSB’de yeni yatırım hedeflerimiz var”

Uluslararası standartlara önem verdiklerinin altını çizen Saygın Sönmez; “Armada, BRC, IFS, Helal, Kosher, Sedex, Ohsas, FDA, ISO 9001, ISO 22000 belgeleri ile tüketiciye, çevreye ve çalışanına duyarlı olmayı hedefl ediklerini söyledi. Sönmez, yüksek kaliteli üretim prensibine sahip olmalarının yanında kalite sertifikaları ile evrensel kalitede hizmet anlayışını temsil ettiklerini kaydetti.

Son beş yılda 13 milyon dolarlık yatırım yapan Armada Gıda’nın bu sayede üretim kapasitesinde yüzde 35’lik bir artış yakaladığına dikkat çeken Saygın Sönmez, gerçekleştirdikleri yatırımların geri dönüşünü aldıklarını bildirdi. Son yıllarda şirkete değer katacak pek çok yatırım yaptıklarını anlatan Sönmez, şöyle devam etti: “Bulgur fabrikasının kurulumu, mercimek fabrikasının modernizasyonu, eleme ve ayıklama sistemlerinin yeni teknoloji makinelerle iyileştirilmesi, saatlik 15 ton yeni buhar kazanı kurulumu gibi yatırımlar gerçekleştirdik. Orta ve uzun vadede Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) yeni yatırım hedefl erimiz de bulunuyor.”

Saygın Sönmez, dört kişiyle çıktıkları yolda, şu anda 180’in üzerinde kişiyi istihdam ettiklerini, son 10 yılda her yıl yüzde 35 büyüdüklerini ifade ederek, bu başarıları yenilikçi hizmet anlayışının yanı sıra yeni teknolojileri sektöre entegre kullanabilme becerileri, yatırımcı ve katma değer yaratan üretim politikaları ve müşteri odaklı hizmet politikaları sayesinde gerçekleştirdiklerini belirtti. Müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine göre sürekli iyileştirme politikasıyla hareket ettiklerini vurgulayan Sönmez, müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerinin kılavuzluğunda, kaliteyi sürekli iyileştirmeye odaklandıklarını söyledi.