23 °C

Bakliyatın, Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya uzanan serüveni belgesel oluyor

Arslan, “Bu tanıtım belgeseliyle birlikte, bakliyatın özellikle kırmızı mercimek, nohut ve bezelye ürünlerinin Türkiye'nin de yer aldığı coğrafyada doğup tüm dünyaya yayıldığı herkes tarafından bilinecek." dedi.

Bakliyatın, Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya uzanan serüveni belgesel oluyor

Birleşmiş Milletler tarafından 10 Şubat'ın Dünya Bakliyat Günü ilan edilmesinin ardından Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, dünyanın farklı noktalarında gösterilmek üzere bir tanıtım belgeseli hazırlama kararı aldı. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olacak Bakliyat Tanıtım Belgeseli ile ilgili konuşan Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan, “Bu tanıtım belgeseliyle birlikte, bakliyatın özellikle kırmızı mercimek, nohut ve bezelye ürünlerinin Türkiye'nin de yer aldığı coğrafyada doğup tüm dünyaya yayıldığı herkes tarafından bilinecek. Hazırlayacağımız belgeselde bakliyat tohumunun serüveni, bakliyatın Anadolu’dan Afrika, Avrupa ve Asya’ya nasıl gittiği gözler önüne serilecek. Bakliyatın Anadolu topraklarında doğduğunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz” dedi.

Uluslararası organizasyonlarda beş farklı dilde yayınlanacak

Baklitat Tanıtım Belgeseli'nin Türkçe dahil olmak üzere toplam beş dilde yayınlanacağını açıklayan Hüseyin Arslan, belgesel ile Türkiye’deki bazı arkeolojik yerleşmelerden elde edilen arkeolojik ve arkeobotanik (arkeolojik bitki kalıntısı) verilerden yola çıkarak bakliyatın Türkiye'den tüm dünyaya yayıldığını göstereceklerini ifade etti. Belgeseli, başta her sene Nisan-Haziran döneminde 50 ülkeden yaklaşık bin sektör paydaşının katıldığı Dünya Bakliyat Kongresi olmak üzere, web siteleri ve sosyal medya aracılığıyla geniş bir izleyici kitlesine ulaştıracaklarını anlatan Arslan, aynı zamanda televizyonda belirli belgeseller kanallarında da yayınlamayı amaçladıklarını aktardı. Arslan, belgesel sayesinde, bakliyatın ana vatanı olması özelliğiyle Türkiye'ye yönelik uluslararası arenada farkındalık oluşturmayı planladıklarını söyledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap