Dünya Bakliyat Kongresi 45 ülkeden 500’ün üzerinde delegenin katılımıyla gerçekleşti

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen Dünya Bakliyat Kongresi'ne Türkiye'den 50’ye yakın temsilci katıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Dünya Bakliyat Kongresi Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 10-13 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleşti. Dünyanın farklı kıtalarından 55 ülkenin üyesi olduğu sektörün en büyük meslek örgütü Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (GPC) tarafından her yıl farklı bir kıtanın farklı bir ülkesinde düzenlenen Kongre’ye 45 ülkeden 500’ün üzerinde delege ve 17 firmadan 21 temsilci katıldı. Toplamda yine 50’ye yakın temsilcinin Türkiye’den katılmış olması Türkiye’nin bakliyattaki konumuna ve bakliyata verdiği öneme örnek oluşturdu. Bakliyat ürünlerinin insan sağlığına faydaları ve çeşitli hastalıklarla mücadele etmede önemine, üretiminden ülkeler arasındaki küresel ticaretine ve fiyat görünümüne kadar pek çok konunun masaya yatırıldığı Kongre, 2019 yılı için sektördeki global arz, talep ve sorunların görüşüldüğü sektörel oturumlar ve ikili iş görüşmelerini içeren bir platform oldu. Katılan firmalar için önemli bir marka niteliği taşıyan etkinlik her yıl tekrarlanıyor olmasıyla da bilgi alışverişinin sürdürülebilirliği konusunda sektöre önemli katkılar sağladı.

Dünya Bakliyat Kongresi, ilk gününde temsilci kayıtlarıyla başladı ve Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC)’nun Yönetim Kurulu Toplantısı ile devam etti. Herhangi bir oturum yapılmayan ilk günün akşamında Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan’ın ev sahipliğinde GPC, düzenlenen Hoşgeldiniz Resepsiyonu ile katılımcılarını ağırladı. Katılımcılar için hem bir resepsiyon hem de ikili iş görüşmelerini yapmalarına uygun bir ortam niteliğinde olan etkinlikle ilk gün tamamlandı. Resmi açılışın gerçekleştirildiği ikinci gün, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı Hüseyin Arslan’ın açılış konuşmasıyla start aldı. Ardınan, ‘Bakliyat Sektöründe Latin Amerika-Afrika & Ortadoğu Ticaret Koridoru’, ‘Dünya Bakliyat Günü’, ‘Kabuli Nohut’ ve ‘Yeşil Mercimek’ oturumları düzenlenerek küresel bakliyat pazarının nabzı tutuldu. Kongre’nin üçüncü gününde ‘GPC Pulses Contract’, ‘Kırmızı Mercimek’, Fasulye/ Bezelye’ gibi oturumlar düzenlendi. Bu oturumlarla birlikte Kongre’ye katılan firmalarımız, dünyadaki üretim ve tüketim rakamları, oluşabilecek fiyatlar hakkında bilgi edindi, Avrupa ve Ortadoğu pazarına ek olarak Güney Amerika pazarına açılma konusunda yeni müşterilerle tanışma fırsatı buldu. Kapanış etkinliği olarak düzenlenen gala yemeğinde de sektör paydaşlarının bir araya gelerek hem edindikleri görüşleri birbirleriyle paylaştı hem de yeni ortaklıklar ve işbirlikleri için fikir alış verişinde bulundu.

Hüseyin Arslan, görevini Cindy Brown’a devretti

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde düzenlenen kongrede, Dünya Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, dört yıl süren görevini Cindy Brown’a devretti. Kongrede konuşan yeni Başkan Brown, Hüseyin Arslan’ın Başkanlığı döneminde ‘2016 Dünya Bakliyat Yılı’ ve ’10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nün ilan edilmesinde öncü rol oynadığını belirtirken, Arslan’ın Dünya Bakliyat Konfederasyonu’nun ilklere imza atması ve gelişmesi için de büyük çaba harcadığını vurguladı.