Irak, yumurtadan sonra Türk makarnasına da kapılarını kapattı

Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Külahçıoğlu, Türkiye’de bulunan makarna üreticilerinin en önemli ihracat pazarlarından biri olan Irak’ın aldığı kararın başta Doğu- Güneydoğu ve Kızıltepe bölgesi olmak üzere tüm sektörü etkilemesini beklediklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mayıs ayında yumurta, Haziran ayı itibarıyla da içecek ve dondurma ithalatında Türkiye yasağı getiren Irak, şimdi de Türkiye’den yapılacak sofralık tuz, şehriye türleri ve makarna çeşitlerinin yasaklandığına dair tebliğ yayınladı. Irak Bakanlar Kurulunca alınan kararın 60 günün ardından yürürlüğe gireceği ve bir yıl yürürlükte kalacağını söyleyen Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Başkanı Abdulkadir Külahçıoğlu, Türkiye’de bulunan 24 makarna üreticisinin en önemli ihracat pazarlarından biri konumunda olan Irak’ın aldığı bu kararın başta Doğu- Güneydoğu ve Kızıltepe bölgesi olmak üzere tüm sektörü etkilemesini beklediklerini aktardı.

Bağdat rejiminin aldığı kararla birlikte Irak makarna ihracatının tamamen durduğuna dikkat çeken Abdulkadir Külahçıoğlu, kararın alınmasındaki sebeplerin, Türkiye-Irak arasında devam eden gergin siyasi ilişkiler ile Irak’ta kurulması düşünülen makarna fabrikalarıyla yerli üretimi yaygınlaştırma çabasının olduğunu kaydetti. Dışişleri ve Ticaret Bakanlıklarının bir an önce alınan bu kararlara müdahale etmesini, yaşanan bu sorunun ilerlemeden ve diğer tarım ürünleri ihracatını etkilemeden çözülmesi gerektiğini belirten Külahçıoğlu, "Irak Hükümetinin tamamen siyasi ve İran firmalarının pazar payının artırılmasına yönelik olarak aldığı bu karar ve alınması muhtemel kararlar bölge ekonomisine büyük zarar verecek, işsizlik oranlarını yükseltecek” diye konuştu.

Türkiye’den boşalan pazara İran girecek

Kararda ifade edildiği gibi, bir yıl sonra Irak pazarı ihracata açılsa bile sektör olarak aynı performansı yakalayabilmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Abdulkadir Külahçıoğlu, aksine her şey daha da zor olacağını ne uygulamanın sektörde kalıcı bir hasara sebep olacağını iletti. Makarna gibi ürünlerin piyasadan ve raflardan çekildiğinde yerini başka ülkeler doldurduğuna dikkat çeken Külahçıoğlu, “Irak’ın aldığı bu kararın altında aynı zamanda İran ekonomisini güçlendirmek olduğuna inanıyorum. Pazardan çekilmemizle birlikte İran ürünleri Irak pazarına girecek ve ticarette yerini alacak. İran’ın yanında Dubai, Tunus ve Mısır da Irak pazarına girecek. Irak kendi üretimine başlayacağı için yerli makarna tüketimi artacak yâ da belli başlı üreticiler üretimlerini Irak’a taşıyabilir. Halk İran makarnasının lezzet ve tarzına alıştıktan sonra sektörümüz için Irak pazarı kaybedilmiş olacak. Pazarı tekrar elde etmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Karardan, Türkiye’nin tüm tarım ürünleri ihracatı zarar görebilir

Irak Hükümetinin Türkiye’den yumurta ithalatını yasaklaması ile başlayan sürecin makarna- şehriye ithalatının yasaklanması ile devam ettiğini hatırlatan Abdulkadir Külahçıoğlu, yıl sonuna kadar başka hububat ürünleri ihracatının da yasaklanacağı, kademeli olarak tüm işlenmiş tarım ürünlerinin ithalatının durdurulacağına dair duyumlar aldıklarını söyledi. Makarna ihracatında yaşanan bu engelin kaldırılması için hükümet yetkilileri ve Ticaret Bakanlığından destek talep eden Külahçıoğlu, gerçekleştirilecek üst düzey bir ziyaretle sorunun aşılmasının mümkün olacağına dikkat çekiyor.