24 °C

Sektör, AKİB’de Kanada heyeti ile buluştu

Arslan, “Sektör için verimli bir toplantı oldu. Kanada’yı temsil eden üst düzey yetkililer, ticarette yaşanan sorunları ve geliştirilmesi gereken noktaları ilk ağızdan duyma fırsatı buldular.” dedi.

Sektör, AKİB’de Kanada heyeti ile buluştu

Kanada Büyükelçisi Christopher Cooter, Kanada Tarım Bakan Yardımcısı Fred. J. Gorrell, Kanada Agriculture and Agri-Food Canada (AAFC) Direktörü Evan Levıs ve Kanada Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Pınar Atakanlı’nın yer aldığı Kanada Heyeti, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) genel sekreterliğini ziyaret etti. Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra bakliyat sektörünün ileri gelen temsilcileri toplantıda yer aldı.

Kanada Heyetinin, Türkiye- Kanada ticari ilişkilerini geliştirmek ve ihracatçı-ithalatçı firmaların sorunlarını belirlemek için gerçekleştirdiği ziyaret hakkında konuşan Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, “Sektör için verimli bir toplantı oldu. Kanada’yı temsil eden üst düzey yetkililer, ticarette yaşanan sorunları ve geliştirilmesi gereken noktaları ilk ağızdan duyma fırsatı buldular. Umarım bu toplantı, devam eden ticari ilişkilerimizi bir adım öteye taşımamız konusunda bir milat olur” şeklinde konuştu.

“Kazan-kazan politikası üzerinde yoğunlaşıyoruz”

Öte yandan, ziyaretle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kanada Tarım Bakan Yardımcısı Fred. J. Gorrell, Kanada’nın gıda ürünleri ticaretinde global pazarda öncü ülkelerden biri olduğunun altını çizdi. Tarım ürünlerindeki ticaret hacimlerinin ithalat ve ihracat yarı yarıya olmak üzere yaklaşık 130 milyar dolar olduğunu vurgulayan Gorrell, şöyle devam etti: “Export Development Canada (EDC), ihracata destek veren bir kurum olarak Türkiye ile ticaret hacmimizin genişlemesinde kilit rol oynayacak. Bu kapsamda, öncelikli hedefimiz Türkiye ile olan ticari ilişkilerimizi en üst seviyeye taşımak. Bakış açımızı, kazan-kazan politikası üzerinde yoğunlaştırıyoruz. Bu nedenle, ticarette yaşadığımız mevcut sorunları bertaraf etmek için hem Kanadalı hem de Türk yetkililerle müzakere aşamasında olduğumuzu ve bu sorunları kısa sürede çözüme kavuşturmak için çabalayacağımızı belirtmek isterim.”

Gerçekleştirilen ziyaretin akabinde Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, Büyükelçi Christopher Cooter’a günün anısına hediye takdiminde bulundu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap