COVID GÜNLÜĞÜ

COVID GÜNLÜĞÜ

Koronavirüs (COVID-19) salgınına dair tüm gelişmeler

Okuma süresi 3 dk
"Rehberimizde tüm anne adayları, emziren anneler için gebe kalmadan önce dahi mRNA aşılarının güvenli olduğuna ilişkin bilgiler yer alıyor." diyen Prof. Dr. Tekin, "Anne adaylarının aşı olmadıkları takdirde COVID-19 geçirmeleri durumunda yoğun bakıma yatış, solunum sıkıntısı ve ölüm risklerinin artabileceği konusunda kanıta dayalı bilgiler de rehberde bulunuyor." dedi.
Okuma süresi 1 dk
Bir bebeğe COVID-19 aşısı vurulduğu iddiasıyla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Milli Eğitim Bakanı Özer, "İki doz aşı olan ya da hastalanıp bağışıklık kazanıp antikor oluşturan öğretmen oranımız yüzde 86." açıklaması yaptı.
217 can kaybı, 27 bin 844 vaka
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Sağlık Bakanlığı, COVID-19 günlük vaka sayısını paylaştı. Buna göre Türkiye'de son 24 saat içinde 27 bin 844 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı, 217 kişi hayatını kaybetti.
Okuma süresi 1 dk
Türk Tabipleri Birliği, Haziran 2021'den önce ayda ortalama 29 sağlık çalışanının COVID-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini, son dört ayda bu sayının toplamda 26 olduğunu açıkladı. Açıklamada, "Kaybettiğimiz 26 sağlık çalışanından 13'ü aşısızdı, 10'unun hatırlatma doz aşısı eksikti. Etkili doz aşılanması tamamlanmış bir sağlık çalışanının bağışıklığı baskılayan tedavi aldığı biliniyordu." denildi.
Okuma süresi 3 dk
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra yaptığı yazılı açıklamada, Bilim Kurulu'nun okulların asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlı olduğunu söyledi.
Avrupa Birliği'nin tavsiyesi doğrultusunda üye ülkelerden bazıları, iki doz Pfizer-Biontech aşısı olan Türk vatandaşlarına seyahat serbestisi tanıyor. 5 AB ülkesi, Sinovac yaptıranları da kabul ediyor.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Aşı ve PCR için devletin daha sıkı tedbir almasını isteyen Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “PCR testi istediğimizde ‘mobbing yapıyorsun’ diye itiraz geliyor. Bizi çalışanlarımızla karşı karşıya getirmemek için tedbir alınmalı.” dedi.