COVID GÜNLÜĞÜ

COVID GÜNLÜĞÜ

Koronavirüs (COVID-19) salgınına dair tüm gelişmeler

ABD'deki yeni yönergede, artık COVID-19'a maruz kalan kişilerin aşılı olup olmamasına bakılmaksızın karantinaya girmesine ve sosyal mesafe kuralına uymalarına gerek kalmadığı bildirildi.
Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, "Kapalı mekanlarda daha çok vakit geçirilecek sonbahar-kış aylarında COVID-19'un yayılımı artış gösterebilir. Bu nedenle hatırlatma dozu aşılarının bu mevsimden önce olunmasında büyük fayda var." dedi. Günde ortalama 40 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Kayıpmaz, "Bu hastalığı aşıyla önleyip, önlemlerle önüne geçebileceğimizi unutmamalıyız." diye konuştu.
Pfizer/BioNTech'in varyantlara uyumlu aşısı 'Comirnaty' Avrupa Birliği ilaç düzenleyicisi tarafından inceleniyor.
Prof. Dr. Özkaya, “3 yıldır ben bu hastalığa hiç yakalanmadım' diyen bir grup var. Bu grup yeni dalgada pozitif olarak geliyor. Şu anki dalgada da virüsün bulaştırıcılık katsayısı 20’yi geçti.” dedi.
Haftalık COVID-19 verilerine göre, 18-24 Temmuz'da 365 bin 424 kişinin testi pozitif çıktı, 157 kişi yaşamını yitirdi.
COVID-19 aşısı yaptıran yaşlı ve sağlık çalışanı sayısının düşük olduğunu bildiren Dünya Sağlık Örgütü, "Tahminlere göre aşılamalar sayesinde şimdiye kadar 19,8 milyon kişinin hayatı kurtarıldı." açıklamasında bulunuldu.
Yapılan testlerin yüzde 40’ının pozitif sonuçlandığını söyleyen Prof. Dr. Sakarya, “Türkiye koşar adım gidiyor. Koronavirüs, yoğun bir şekilde, gümbür gümbür geliyor. İnsanlar COVID olduğunu bilmeden, kendisini grip zannederek dışarda geziyor.” dedi. Sakarya, “Asıl problemi aşı karşıtları yaşayacak. Çünkü yeni varyant, bulaşıcılığı ve öldürme oranı çok daha yüksek olarak geliyor.” diye konuştu.
"Polikliniklere viral semptomlarla başvuranların yüzde 40'a yakını pozitif çıkmaya başladı, sayı giderek artıyor. Bayramın ardından önümüzdeki iki hafta çok kritik, ciddi artışlarla karşılaşabiliriz." diyen Bilim Kurulu Üyesi Turan, hatırlatma dozu konusunda, "Zamanı gelmiş bireylerin aşılarını geciktirmeden olmaları lazım. Ağustos başında aşıların tamamlanmış olması gerekir." uyarısı yaptı.