COVID GÜNLÜĞÜ

COVID GÜNLÜĞÜ

Koronavirüs (COVID-19) salgınına dair tüm gelişmeler

Okuma süresi 1 dk
Türkiye'de son 24 saatte 26 bin 161 kişinin COVID-19 testi pozitif çıktı, 221 kişi de yaşamını yitirdi.
Okuma süresi 1 dk
Sağlık Bakanlığının HES uygulamasına, COVID-19 aşılarının hangi ülkelerde geçerli olduğuna ilişkin yeni bir alan eklendi.
Okuma süresi 1 dk
Sağlık Bakanlığı COVID-19 vaka sayısı ve aşı verilerini paylaştı. Türkiye'de son 24 saat içinde 27 bin 692 pozitif vaka kaydedildi, 237 kişi hayatını kaybetti.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Ülkeye girişte 72 saat önce yapılmış PCR testi yeterli olacak
Okuma süresi 1 dk
İsrail'deki araştırmaya göre üçüncü doz Pfizer-BioNTech aşısı COVID-19'u ağır geçirme riskini 20 kat düşürüyor.
Okuma süresi 1 dk
COVID-19 rehberinde yapılan değişiklikle tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak, 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.
Okuma süresi 2 dk
"Aşısız olanların bu sonbahar ve kış dönemine daha korunaklı girmeleri için aşı yaptırmalarında fayda var." diyen Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Gündüz, "Bu virüs aşılanmayanların arasında çoğaldıkça yeni varyantlar da oluşabilir. Bu yeni varyantlar aşıdan da kaçabilir. Yeni varyantların oluşması, bulaşıcılığın artacağı anlamına da gelebilir." uyarıları yaptı.
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener, "Son dönemde hastanelerin yoğun bakımlarında Delta Plus varyantına bağlı hastalar görülmeye başlandı. Bazen bu tip varyantlarda tedaviden yanıt alamıyoruz. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için mevcut aşılama takvimimizi bir an önce tamamlamamız gerekiyor." dedi.