DOLAR

Dolar/TL neyi fiyatlıyor; canlı haber akışıyla takip edebilirsiniz...

Dolar, 10,25'e kadar geriledi
Döviz kurlarında düşüş dördüncü güne taşındı. Dolar/TL, 10,25 seviyesinin altına gerilerken hafta başında 20 liranın üzerine çıkan euro/TL ise 11,62'ye kadar çekildi.
Dolar ve euroda son durum
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı dövize endeksli TL mevduat sistemi sonrası döviz kurlarında düşüş yaşandı. Sabah 11,10 seviyelerine kadar inen dolar/TL 14 seviyelerine geldikten sonra yine geriledi. Günün ikinci yarısında 12,80-13,00 lira bandındaki seyir sürdü.
İş dünyasından 'acil çağrı'
TOBB Başkanı, piyasaların istikrara kavuşmasını sağlayacak acil önlem gerektiğini belirtti.
İSO Başkanı Bahçıvan, "Dün faiz indirimine giden Merkez Bankası’nın, bugün elindeki kıymetli döviz kaynaklarını piyasaya sürmesini şaşkınlıkla izliyoruz." dedi.
Dolar tarihi zirvesini 17 ile yenilerken, euro 19 liranın üzerini gördü. Söz konusu seviyelerin ardından Merkez Bankası, bir kez daha döviz piyasasına satım yönünde müdahale etti.
Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde rekor kırmaya devam eden dolar/TL, 15 lirayı geçti. Euro/TL ise 17 liranın üzerine çıktı.
Dünkü müdahale sonrası sakinleşen döviz kurları, bugün tekrar yükselişe geçti.
Dolar/TL’deki sert dalgalanma sonrası Türkiye’de bankacılık sektöründe yabancı para cinsi mevduat 1 Aralık itibariyle yüzde 63,2’ye yükselerek rekor seviyeye çıktı.