ENFLASYON

Fiyat gelişmelerine dair son dakika haberlere, analizlere ve beklentilere tarafsız ve objektif yayıncılık farkıyla 'bir bakış'ta erişin...

'Çekirdek enflasyon' vurgusu
Okuma süresi 5 dk
Piyasalar 23 Eylül'deki faiz kararı öncesi TCMB Başkanı Kavcıoğlu'nu dikkatle dinledi.
Okuma süresi 5 dk
TCMB, geçen cuma açıklanan ağustos enflasyonundaki güçlü artışa ilişkin detayları paylaştı. Raporda, gıda fiyatlarındaki artış eğilimi belirleyici olduğunu vurgulandı.
Okuma süresi 4 dk
23 Eylül’deki Para Politikası Kurulu toplantısında Merkez Bankası’nın ‘enflasyonun üzerinde politika faizi’ ifadesinde hangi enflasyonun baz alınacağına ilişkin yönlendirme yapması bekleniyor.
Okuma süresi 4 dk
Orta Vadeli Program, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.
Büyürken nasıl fakirleşiyoruz?
Okuma süresi 9 dk
Ekonomist Ali Ağaoğlu ve gazeteci Hakan Güldağ, Şans Sohbetleri'nde bu hafta byüme rakamlarına değindi. İkinci çeyrek büyüme hızının 21,7 oranında geldiğini kaydederek, bu yılın yüzde 8'in altında bir rakamla kapatılamayacağını belirten ikili, büyüme ile birlikte fakirleştiğimizi de dile getirdi.
Okuma süresi 2 dk 30 sn
Piyasada Merkez Bankası'nın enflasyondaki yükselişin geçici olduğuna işaret ederek, politika faizini yüzde 19'da tutacağı görüşü ağırlık kazanmış durumda.
Okuma süresi 3 dk 30 sn
Enflasyon ağustosta gıda fiyatları öncülüğünde, beklentilerin üzerinde arttı. Yıllık enflasyon yüzde 19,25 ile politika faizini aştı. Ekonomistler 'yeni bir stres testi dönemi'ne işaret etti.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Türkiye gibi zengin tarımsal potansiyeli olan bir ülkenin enflasyonu en fazla gıda alanında yaşıyor olması tarım politikalarındaki yanlışın yansımasıdır.