FAİZ KARARI

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) 21 Ekim'deki toplantısında faizi yüzde 16'ya düşürdü. Faiz kararı sonrası piyasalarda fiyatlamalar ve uzman görüşleri...

Okuma süresi 3 dk
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati “2013’ten beri düşük faiz politikamızı her uygulamaya yeltendiğimizde güçlü bir itirazla karşılaştık. Bu sefer bunu uygulamada kararlıyız ” dedi
Okuma süresi 3 dk
Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 15'e çekmesi ve ardından kurda yaşanan yükselişin iş dünyasında yankıları sürüyor.
Okuma süresi 1 dk
JP Morgan, kasım ayında TCMB'den 100 baz puan faiz indirimi bekliyor.
Okuma süresi 8 dk 30 sn
TCMB, sürpriz bir şekilde faizlerin 200 baz puan indirildiği geçen hafta gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu toplantısının özet metnini yayımladı.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Commerzbank, dolar tahmininde güncellemeye giderken, faiz indirimlerinin süreceğini açıkladı. Deutsche Bank da 100 baz puanlık faiz indirimi daha bekliyor.
Okuma süresi 1 dk
Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank, ticari kredi faiz oranlarında ürün ve vade yapısına göre 200 baz puana kadar değişen oranlarda indirime gitti. Konutta 1 milyon lira altındaki kredi için faiz yüzde 1,29'a indi.
Okuma süresi 1 dk
Fitch Ratings kıdemli direktörlerinden Erich Arispe, Merkez Bankası'nın faiz indiriminde erken davrandığına işaret ederek, "Türkiye'nin erken faiz indirimleri, belirsizliği artıran yanlış politika adımlarıdır" değerlendirmesini yaptı.
Bir uyarı da TÜSİAD'dan
Okuma süresi 2 dk 30 sn
Sürpriz faiz indirim kararının iş dünyasında yankıları devam ediyor. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun "Reel sektör tedirgin" açıklamasından sonra TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski de, bugün katıldığı konferansta 'güven' ve 'öngörülebilirlik' vurgusu yaptı.