MÜSİLAJ

MÜSİLAJ

Halk arasında deniz salyası olarak bilinen Müsilaj sorunu gündemdeki yerini koruyor. 22 eylemden oluşan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı’nı çerçevesinde temizleme işlemleri başladı.

Marmara Denizi'nde dibe çöken müsilaj'ın parçalanmaya devam ettiği bildirildi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi, Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilajın temizlendiğini uzaydan da görüntüledi.
Okuma süresi 2 dk 30 sn
Bakan Kurum, "İlk 20 metrede artık müsilaja rastlanmıyor. Sonraki 10 metrede müsilaja rastlanıyor. Orta kademede müsilaj sıkışmış durumda. Bilim insanlarımız Marmara Denizi'nde yeni bir müsilaj oluşumunu beklemediklerini ifade ediyorlar." açıklaması yaptı.
YÖK'ten müsilaj bursu
Okuma süresi 2 dk
YÖK, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorununa çözüm üretilebilmesine katkı verecek bilim insanlarının yetiştirilmesi için "deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği", "çevre ve atık" alanlarında doktora yapacaklara burs verilmesini kararlaştırdı.
Okuma süresi 30 sn
Marmara Denizi Eylem Planı çerçevesinde başlatılan çalışmalar kapsamında İstanbul kıyılarındaki müsilaj yoğunluğunun azaldığı gözlendi.
Okuma süresi 1 dk
Bakan Kurum, Marmara Denizi'nden toplam 8 bin 867 metreküp müsilajın temizlendiğini açıkladı.
Okuma süresi 2 dk
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 20 günde 2 bin 516 metreküp müsilajın temizlendiğini açıkladı. Açıklamaya göre, denizin yüzeyi temizliğinde daha etkin olduğu belirlenen vidanjörlerle İstanbul müsilajının yüzde 45’i ortadan kaldırıldı.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Son dönemde Marmara Denizi müsilaj (deniz salyası) ile kaplanmış durumda. Türkiye'nin sanayi kentlerinin atıklarının artılmadan denize aktarılması sonucu ortaya çıkan müsilaj, insanları endişelendiriyor.