MÜSİLAJ

MÜSİLAJ

Halk arasında deniz salyası olarak bilinen Müsilaj sorunu gündemdeki yerini koruyor. 22 eylemden oluşan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı’nı çerçevesinde temizleme işlemleri başladı.

Okuma süresi 2 dk
Marmara'daki müsilaj için oluşturulan bilim kurulu başkanlığına Prof. Dr. Hasan Mandal getirildi.
Okuma süresi 2 dk
Bakanlık tarafından Marmara Denizi Eylem Planı Kapsamında Deşarj Standartlarında Kısıtlama Genelgesi yayımlandı. Genelgeyle, Marmara Denizi'ndeki atık su arıtma tesislerinin deşarj standartlarına kısıtlama getirildi.
Okuma süresi 1 dk
Bakan Kurum, Marmara Denizi'nden toplam 5 bin 738 metreküp müsilaj temizlendiğini açıkladı. Kurum, "Dün yapılanlarla birlikte 5 bin 565 denetimi tamamladık. Online takip ettiğimiz denetimlerimizde, 1584 atık su numunesini inceledik." dedi.
Okuma süresi 1 dk 30 sn
Son dönemde Marmara Denizi müsilaj (deniz salyası) ile kaplanmış durumda. Türkiye'nin sanayi kentlerinin atıklarının artılmadan denize aktarılması sonucu ortaya çıkan müsilaj, insanları endişelendiriyor.
Okuma süresi 4 dk
Bakan Kurum, bugüne kadar 5 bin 306 metreküp müsilaj toplandığını duyurdu. Kurum, "Yaptığımız denetimlerle Yalova'da 3, Balıkesir'de 3, Tekirdağ'da 9, Kocaeli'de 1 işletme olmak üzere 16 işletme faaliyetten men edildi." açıklaması yaptı.
İstanbul'un Anadolu Yakası sahillerinde, ters esen rüzgarın etkisiyle bugün yoğun bir müsilaj tabakası görülmedi. Caddebostan Sahilinde bazı yerlerde birikmeler olduğu gözlenirken belediye ekipleri temizleme çalışmalarını sürdürdü. Marmara Adası sahilinde de müsilaj temizleme çalışması devam ediyor.
Okuma süresi 4 dk
Endemik ve hassas bir tür olan, denizlerin akciğeri olarak tanımlanan, deniz canlılarının yumurtalarını bıraktıkları, beslenme ve barınma alanı olan 'deniz çayırı'nın üzerinin tamamen müsilajla kaplandığını tespit ettiklerini bildiren Deniz biyoloğu Prof. Dr. Taşkın, "Deniz çayırı ışık alamıyor, bu nedenle fotosentez yapamıyor. Çayır tamamen yok olma tehlikesi altında." dedi.
Okuma süresi 2 dk
İnsansız denizaltı araçları üretimi yapan Hoytek firmasından, Marmara Denizi'ndeki müsilaj temizleme çalışmaları için robotik denizaltı önerisi geldi. Genel Müdür Bertan Tezcan, “Dalgıçlar en fazla 20 metrede sağlıklı görev yapabilir. Oysa su altı robotlarımız istenilen derinliğe inerek, numune toplayabilir” dedi.