MÜSİLAJ

MÜSİLAJ

Halk arasında deniz salyası olarak bilinen Müsilaj sorunu gündemdeki yerini koruyor. 22 eylemden oluşan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı’nı çerçevesinde temizleme işlemleri başladı.

İstanbul'da Kadıköy ve Tuzla sahilinde oluşan ve müsilajı andıran görüntüler dikkat çekti.
Arar Petrol ve Gaz Arama Üretim Pazarlama AŞ'ye Çanakkale, Tekirdağ ve Hakkari'deki üç ayrı saha için petrol arama ruhsatı verildi.
İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi, Marmara Denizi'nin yüzeyinin ardından dipteki müsilajı da doğal ortamında deniz bakteri izolatlarıyla temizlemeyi başardı.
İzmir Körfezi'nin kuzeyinde görülen deniz marulu, güney yakada flamingo, ördek, ak balıkçıl, sakarmeke, martı gibi kuşları konuk eden lagünde de su üzerini kapladı.
10 Haziran'da kurulan TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu'nun görev süresi 1 ay uzatıldı.
Marmara Denizi'nde dibe çöken müsilaj'ın parçalanmaya devam ettiği bildirildi.
İstanbul Teknik Üniversitesi Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama Uygulama ve Araştırma Merkezi, Marmara Denizi'nde ortaya çıkan müsilajın temizlendiğini uzaydan da görüntüledi.
Bakan Kurum, "İlk 20 metrede artık müsilaja rastlanmıyor. Sonraki 10 metrede müsilaja rastlanıyor. Orta kademede müsilaj sıkışmış durumda. Bilim insanlarımız Marmara Denizi'nde yeni bir müsilaj oluşumunu beklemediklerini ifade ediyorlar." açıklaması yaptı.