NATO ZİRVESİ

NATO üyesi 30 ülkenin liderleri, önemli bir zirve için Brüksel’de bir arada... Zirveden yansıyacak mesajları ve önemli gelişmeleri hızlı bağlantı sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Brüksel’de dağ fare mi doğurdu?
Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası piyasa tepkisi olumsuz oldu. Açıklama sonrası Türk Lirası değer kaybetti. Oysa toplantı öncesi piyasalarda olumlu bir hava vardı.
ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüğü konulardan Afganistan'ın sorulması üzerine, "Uzun görüşmelerimiz oldu. Toplantımızla ilgili iyi şeyler hissediyorum." dedi.
Biden-Erdoğan zirvesi piyasaları tatmin etmedi. Sorunların çözülmemesiyle oluşan belirsizlik ortamı Türk Lirası varlıklar üzerinde baskıyı artırırken dolar/TL, bugün 8,55'in üzerine hareketlendi.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Çin'in birçok konuda rakip ancak aynı zamanda birçok konuda da partner olduğunu söyledi.
ABD Başkanı Joe Biden'ın katıldığı ilk NATO toplantısında 30 üyeli ittifak sonuç bildirgesinde tarihte ilk kez bir süper güç olma yolunda ilerleyen Çin’e yönelik de güçlü bir mesaj verdi. Rusya ise ittifakın geleneğindeki gibi bir ‘tehlike’ olarak nitelendirilmeye devam ediyor.
ABD Başkanı Biden'la görüşmesinin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yararlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele yok" dedi. Erdoğan, S-400 konusunda "Bizim düşüncemiz neyse, aynısını Başkan'a ifade ettim" ifadesini kullandı.
ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile pozitif ve verimli bir görüşme yaptıklarını söyledi. Biden, "Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum." diye konuştu.
Erdoğan - Biden görüşmesi bitti
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında, NATO zirvesinde merakla beklenen görüşme gerçekleşti. Saat 19.00'da başlayan görüşme 45 dakika sürdü.