OVP

Türkiye'nin ekonomide 3 yıllık yol haritası Orta Vadeli Program (OVP) ile belli oldu. İşte OVP'deki hedefler, analizler, yorumlar...

Ticaret Bakanlığı, Uzak Ülke Stratejisi kapsamında ihracatın menzilini 8 bin kilometreye çıkartmayı hedeflerken, 15 uzak ülke belirledi.
OVP'ye göre 128 kamu üniversitesine 57,7 milyar lira bütçe ayrılması planlandı. En fazla ödeneği alan üniversiteler ise Ankara, İstanbul ve Hacettepe oldu.
Türkiye bundan yaklaşık 10 yıl önce 2023 hedeflerini açıkladığında ekonominin 2 trilyon dolar, kişi başı milli gelirin 25 bin dolar ve ihracatın ise 500 milyar dolar olması öngörülüyordu.
2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program (OVP) dün açıklandı. Dikkatimi çeken birkaç nokta şöyle: Birincisi, büyüme oranına ilişkin yapılan tahmin oldukça iddialı.
Adeta "İçeriğinde kayda değer bir değişiklik yapamıyoruz, bari adını değiştirelim" dedik ve yılların orta vadeli programını 2019'da yeni ekonomi programı yaptık. Bu biraz canı sıkıldıkça ve yapacak bir şey bulamadıkça saçının şeklini ve rengini değiştiren kadınların yaklaşımı gibiydi.
Orta Vadeli Program’da yıllarca tutturulamayan yüzde 5 enflasyon hedefinden vazgeçildi ve piyasanın daha gerçekçi bulduğu enflasyon tahminlerine yer verildi. Ancak tek haneli enflasyona 2022’de bile ulaşılamayacağını düşünen piyasa uzmanları iyimser buldukları OVP’yi daha gevşek bir para politikasının da işaret olarak yorumladı.
Ekonomistler, enflasyon tahminlerinin, önceki programa göre oldukça yukarıda olmasına rağmen, 2022 için tek haneli enflasyon tutturulmasının zor bir hedef olduğu görüşünde.
Orta Vadeli Program'a göre, yurt içi döviz ve altın cinsi borçlanmaların ise piyasa koşulları çerçevesinde kademeli olarak azaltılması hedefleniyor.