TL TEŞVİK PAKETİ

Yeni finansal araçlar içeren pakette BES'te devlet desteğinin artması, TL'ye kur garantili mevduat, ihracatçıya Merkez Bankası kur desteği gibi düzenlemeler mevcut.

Şirketlerin Kur Korumalı Mevduat desteğinden yararlanma kapsamı genişletildi. KKM’de uzatılan süre içinse “kur farkı” kaynaklı vergi avantajı olmayacak.
Kur Korumalı Mevduat hesabında ilk ödemeler sonrası açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı, KKM’nin bütçeye yükünün sınırlı olduğunu bildirdi. Açıklamada, 2021 yılı Aralık ayından bu yana yabancı paranın mevduat içindeki payının 10 puan azaldığına işaret edildi.
Kuru korumalı mevduat kapsamında açılan TL hesapların vade sonu hesap bakiyesi kullanılmak suretiyle hesap sahiplerine yapılan kambiyo satışlarında BSMV sıfır olacak.
Kur Korumalı Mevduat sisteminde önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerin ardından gerçek kişiler DTH'larını bozdurarak sisteme dahil olabilecekler.
KKM kapsamında altın varlıklarının finansal sisteme kazandırılmasına ilişkin esaslar belirlendi.
Türkiye Ekonomi Modeli’nin en önemli araçlarından kur korumalı TL mevduatta şirketlerin beklediği 3 ay vade imkanı geldi. Öte yandan vadesi gelen mevduatlar için yenileme imkanı da sağlandı.
Döviz mevduatı 11 Şubat ile biten haftada parite etkisinden arındırılmış şekilde 2 milyar 126 milyon dolar azaldı. Bu tutarın 1 milyar 446 milyon dolarlık bölümü tüzel kişilerin döviz mevduatındaki çözülmeden kaynaklandı.
Şirketlerin, kurumlar vergisi avantajı sağlayabilmeleri için döviz mevduatından kur korumalı TL mevduata geçmeleri için yarın son gün. Bugüne kadar Borsa İstanbul’da işlem gören 12 şirket KKM hesaplarına geçti.