TL TEŞVİK PAKETİ

Yeni finansal araçlar içeren pakette BES'te devlet desteğinin artması, TL'ye kur garantili mevduat, ihracatçıya Merkez Bankası kur desteği gibi düzenlemeler mevcut.

Kurumlar vergisi istisnasının esaslarına ilişkin değerlendirmede bulunan Dünya Gazetesi yazarı Abdullah Tolu, düzenlemenin önemli bir vergi avantajı getirdiğini, daha fazla katılım için Merkez Bankası'nın "3 ay vade" inadından vazgeçmesi gerektiğini vurguladı. Tolu, ayrıca "Dövizden TL’ye dönüşüm işlemleri için geçici vergi beyanının şubat sonuna kadar uzatılması şart" dedi.
TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında açılacak kur korumalı mevduatta kurumlar vergisi istisnasının esasları belirlendi. Aralık 2021 döneminde portföylerinde bulunan dövizden elde ettikleri kur kazancı kurumlar vergisinden istisna olacak.
10 soruda 'YUVAM' hesabı
Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım (YUVAM) hesaplarına ilişkin detaylar belli oldu.
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli’ni uygulamak için 18 aya ihtiyaç olduğunu ve geriye 17 ay kaldığını söyledi.
Kur korumalı mevduat hesaplarında iki düzenlemeye gidildi: Merkez Bankası ‘korumalı hesapta’ faize üst sınır koyabilecek. Gurbetçilerin dövizi Merkez Bankası’nda bozdurulacak, ‘YUVAM’ hesabına aktarılacak.
Şirketlerin yurt dışı bankalarda bulunan hesaplarındaki dövizleri de kur korumalı TL mevduat ve katılım hesabına dönüştürülebilecek. Şirketler, kurumlar vergisi istisnalarından faydalanabilecek.
Döviz ve altından kur korumalı vadeli TL hesabına dönüşlerin aynı bankadan olma zorunluluğu kaldırıldı.