TL TEŞVİK PAKETİ

Yeni finansal araçlar içeren pakette BES'te devlet desteğinin artması, TL'ye kur garantili mevduat, ihracatçıya Merkez Bankası kur desteği gibi düzenlemeler mevcut.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, faiz indirim süreci sonrası devreye alınan ürünlerin faizin boşluğunu bir türlü dolduramadığını söyledi. Eğilmez, yeni ekonomi modeli olarak benimsenen heterodoks politika için “Lafını telaffuz ederken bile dikkat etmek lazım. Bu bir çözüm değil” değerlendirmesini yaptı.
Şirket hesaplarına kur farkı desteği ve kurumlar vergisi muafiyeti getiren kanun teklifi TBMM'ye sunuldu. Aynı teklifte ayrıca enflasyon muhasebesi uygulamasının 2023 yılı sonuna kadar ertelenmesini öngören bir madde de yer alıyor.
Kur korumalı TL mevduat ürününde Merkez Bankası'nın desteklediği döviz mevduatından dönüşte faiz üst limiti uygulanmıyor. Bankalar TL'den dönüşe en fazla yüzde 17 faiz verirken döviz mevduatından dönüşüme yüzde 21'e kadar çıkıyor.
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirasına dönüşümün desteklenmesi kapsamına alınan kurumların kur ve altın değerlemesinde oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirecek.
Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre şirket ve kurumlar da artık döviz ve altın hesabını TL mevduata dönüştürebilecek. Tüzel kişiler 6 ay veya 1 yıl vadeli TL mevduat hesabı açabilecek.
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan, "Kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı 24 Aralık itibarıyla 28,2 milyar lirayken, 7 Ocak Cuma akşamı itibarıyla 107,6 milyar liraya yükseldi. Buradan da vatandaşımızın kur korumalı Türk lirası mevduat hesabına aşırı ilgi gösterdiğini görebiliyoruz." dedi.
Saat 11:00'de belirlenen dönüşüm kuru için bundan böyle dövizin Türk lirasına çevrildiği gün Merkez Bankasınca belirlenecek usul ve esaslara göre ilan edilen alış kuru geçerli olacak.
Altın mevduattan TL'ye çevrilen mevduatta stopaj oranı sıfır olarak uygulanacak.