TL TEŞVİK PAKETİ

Yeni finansal araçlar içeren pakette BES'te devlet desteğinin artması, TL'ye kur garantili mevduat, ihracatçıya Merkez Bankası kur desteği gibi düzenlemeler mevcut.

Altın hesaplarının kur korumalı TL mevduata dönüşümünün esasları belirlendi.
TCMB dövizden TL'ye dönen mevduat için ZK teşviğini genişletti, döviz mevduat komisyonları ise TL'ye dönüşü sınırlı kalanlar için artacak.
Stopaj kararı Resmi Gazete'de
Kur korumalı mevduat hesaplarından stopaj alınmamasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı. Sıfır stopaj oranı, kur korumalı mevduat sisteminin yürürlüğe alındığı tarih olan 21 Aralık'tan itibaren sistem kapsamında açılan tüm hesaplar için uygulanacak
Kurlarda yaşanan rekor artışın ardından ekonomi yönetimi, kur korumalı mevduat silahını çekti. Karar öncesi 18.37 TL'yi gören dolar 12 TL'nin altına indi. Elinde TL ve döviz olanlar için yeni bir dönem başladı. Peki kur korumalı mevduata geçmek mantıklı mı? Yeni ürünün riskleri neler?
Kur garantili faiz dönemi
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ürününü değerlendiren Akbank Genel Müdürü Binbaşgil, "Mevduat alışkanlıklarını değiştirmesini beklediğimiz bu ürünün, dolarizasyonu azaltan ve uzun vadeli kaynak yaratımını destekleyen olumlu etkileri olacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullandı.
Merkez Bankası ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kur korumalı TL mevduat ürünlerinde bankalar kesenin ağzını açtı. Ürün için en düşük Merkez Bankası'nın politika faizinin kullanılması istenirken bankaların çoğu oranı yüzde 16'nın üzerine taşıdı. Bu arada Hazine'den yüzde 17 sınırı geldi.