GAZETENİZ DÜNYA 41 YAŞINDA

“Bağımsız ve inanmış bir kadro”

Gazeteniz DÜNYA’nın sorumluluğu arttı. Çünkü biz medyanın asıl işlevinin gerçeği bir ayna gibi yansıtmak olduğuna inanıyoruz. Doğru bilgi vermeliyiz ki, insanlar bu bilgilerle değerlendirme yaptığında doğru adım atabilsinler. Gelecekleri için doğru karar verebilsinler...

Kurucumuz Nezih Demirkent’in DÜNYA’nın 15’inci kuruluş yıldönümünde kaleme aldığı sunuş yazısında şöyle diyor: “Ekonomi gazetesi olarak medya dünyasında ayakta kalmayı hedeflediğimiz günden bu yana tarafsızlığımızdan taviz vermeksizin iş alemine hizmet götürmeyi görev bildik. Aslında bu hiç de kolay olmadı, dev sermayeler arasında emek gücüne dayalı bir yayın organının yaşaması oldukça güçtü. Ne var ki, inanmış bir kadroyla sorunlarımızı göğüslemeye gayret ettik. Başarabildiğimizi de söylemek isterim...”

Kurucumuzun aramızdan ayrılışından bu yana geçen 20 yılda, maalesef diyeceğim, medyada işler iyi gitmedi. Doğrusu sapla saman birbirinden ayrılacağına iyice karıştı.

Gazeteciliğin ilk yükümlülüğünün gerçek haber olduğu unutuldu. Özünde gerçeği teyit etme disiplininin yattığı kulak arkası ediliyor. Medya, kalan tarafsızlığını da yitirdi. Bugün olayları bizim medyamızdan izlemeye çalışanlar, ‘acaba aynı ülkede mi yaşıyoruz’ diye sormadan edemiyor. Medyanın bir bölümü olup biteni olduğundan kötü, diğeri de ülkede hiçbir sorun yokmuş gibi göstermekle meşgul.

Bunların ötesinde, bir süredir gazeteciliğe, herhangi bir ‘iş’ gibi bakma eğilimi yaygınlaştı. Yayın kuruluşlarında, meslek dışından gelen ‘odak grupları’, danışmanlar ve pazarlama uzmanları gazeteciliğe, diğer işlerde geçerli olan ilkeleri uygulamak istiyor. En hafif ifadesiyle, yayıncılıkta ticari endişeler, mesleki ilkelerin önüne geçiyor. Teknolojinin gelişmesi bu gidişatı tersine çevirmek bir yana daha da güçlendirdi. Online siteler, sosyal medya ya da diğer kanallardaki genel eğilim de farklı değil.

Bütün bu gelişmeler gazeteniz DÜNYA’nın sorumluluğunu artırdı. Çünkü biz medyanın asıl işlevinin gerçeği bir ayna gibi yansıtmak olduğuna inanıyoruz. Doğru bilgi vermeliyiz ki, insanlar bu bilgilerle değerlendirme yaptığında doğru adım atabilsinler. Gelecekleri için doğru karar verebilsinler.

Hiç şüphesiz DÜNYA da bir ticari kuruluş. Ancak bu gerçek, her koşulda bağımsız ve bağlantısız bir gazetecilik yapmamıza engel değil. Bizim sadakatle bağlı olduğumuz tek merci okurlarımızdır. Bu ülkenin insanlarıdır. Sizlerden aldığımız güçle, meslek ilkelerine daha fazla sarılıyoruz. Küsmüyoruz. Aksine, şimdi daha da güçlenmiş ve ‘inanmış’ bir kadroyla, yolumuza devam ediyoruz. Yaşananları geçiş döneminin sıkıntıları olarak kabul ediyoruz. İş dünyasının haberlerine ve yorumlarına güvenmediği bir yayın organına ilan da vermek istemeyeceğini, şu ya da bu nedenle verse bile bunun sürdürülebilir olmayacağını biliyoruz. Ticari açıdan başarılı olmanın da ancak gazetecilik ilke ve kurallarına uygun bir yayıncılık ile sağlanacağını bıkmadan, usanmadan anlatıyoruz.

Su akacak, yolunu bulacaktır. Biz gazeteciliğimize ve birlikteliğimize güveniyoruz. Bir yayında ekip çalışması egemen olduğunda mesleki alanda olduğu gibi, ticari başarı ihtimalinin de yükseleceğine inanıyoruz.

İşte bu nedenlerle:

Bağımsız ve tarafsızız. DÜNYA gazetesi resmi ve özel sektör kuruluşlarından bağımsız bir yayın organı. Ekonominin tüm aktörlerine eşit mesafedeyiz. Bu, haberlerimizin ve analizlerimizin de tarafsız olmasının güvencesi. Muhabirlerimiz, mesleğini icra ederken konu aldığı kişilerden ya da olaylardan bağımsız kalmayı önde tutar. Gazeteciliğin, bağımsız ve yaptırımı olan bir gözlemci görevi görmesi gerektiğine inanıyoruz.

Gerçekçi ve pozitifiz. Gerçekçilik tüm risklerin, pozitiflik ise tüm fırsatların dikkate alınmasına imkan verir. Aşırı iyimserlik ve kötümserlikten uzak duruyoruz. Çünkü bizi gerçeklerden koparıyor. Geleceğin risklerine karşı da korumuyor. Kaynağını gerçekçi yaklaşımlardan alan ama sonuna kadar pozitif bir çizgi izlemeye gayret ediyoruz.

Reel ekonomiye öncelik veriyoruz. Para ve sermaye piyasalarının da içini dolduran ve bunlara gerçek anlamını kazandıran reel ekonomi sektörlerini ayrıntılı bir şekilde incelemeyi önde tutuyoruz. Haberlerimizi kapsamlı ve dengeli tutmaya özen gösteriyoruz. Anadolu’nun dört bir yanında uğraş veren ekonominin aktörlerine açık bir platform sağlamaya çabalıyoruz.

İşlevselliği önemsiyoruz. DÜNYA okurları, Türkiye’nin en dinamik ve girişimci kesimini oluşturuyor. Biz de onların işlevsel ve işe yarayan bilgi ihtiyacını karşılamayı görev biliyoruz. Her yazı ve haberde, okurların doğrudan yararlanabileceği bilgi sunmaya özen gösteriyoruz. Vergiden tarıma, makro ekonomiden dış politikaya Türkiye’de alanlarının en iyisi uzman yazarlarımızla sizleri ilgilendiren olayları ve gelişmeleri yorumluyoruz. Olup biteni anlamak, kavramak için... Önerilerimiz olur ama ne manipülasyon ne de spekülasyon yaparız.

Bütünsel ve ‘içeriden’ bakış açısını benimsiyoruz. Yabancı kuruluşların Türkiye hakkındaki rapor ve yorumları kısır kalabiliyor. Spekülatif olabiliyor. Ya da bakış açıları yalnız ekonominin borç ödeme kapasitesine odaklanıyor. Biz bu konuya önem vermekle birlikte, iç dinamikleri ve büyüme potansiyelini de hesaba katan bir yaklaşımı tercih ediyoruz. Makroekonomik sorunları sosyal ve politik çerçevesi içinde ele almaya ve ekonomik trendler ile işletme yönetimi arasındaki bağlantıyı kurmaya gayret ediyoruz.

Bu duygular ve bakış açısıyla DÜNYA 41 yıldır size ekonomiyi sunuyor. Devam etmeye de kararlıyız. Gazetemizle, online yayınlarımızla ve aramıza yeni katılacak, 360 derece yayıncılık yapmamıza imkan sağlayacak diğer mecralarla...

Son sözü yine Nezih Demirkent’e bırakalım:

“DÜNYA’yı siz yarattınız, biz yaşatmaya çalışıyoruz. Siz yüreklendirdiniz, biz çalışmayı iş edindik. Doğru bilgiden korkmadık, büyüklerin varlığı altında ezilmedik, kendimize has özelliklerle savaştık. Bundan sonra da aynı yolda yürümeye devam edeceğiz. Çünkü biz inanmış bir kadroya sahibiz, üstelik çoğumuz delikanlılık çağında...

Hepinize şükran borcumuz var. Türkiye’nin geleceğinde biz de varız. Çünkü biz sözünün içinde sizler de varsınız. Globalleşen dünyada Türkiye ile birlikte sanayici, tüccar, emekçi gibi gazeteci de var olacaktır. Bundan kimse şüphe etmemeli. Çünkü gazetecilik bizim yaşam tarzımızdır. Ne tehdit eder ne de ödün veririz. Sadece işimizi yaparız. Bu dünyanın içinde birlikte olmaktan ötürü de mutluyuz.”

Hep birlikte nice yıllara...

HAKAN GÜLDAĞ

 GÜNÜN YAZARLARINDAN...

Osman AROLAT: DÜNYA gazetesine 41 kere maşallah…

Rüştü BOZKURT: Nezih Demirkent öncesi DÜNYA Gazetesi

Ömer Faruk ÇİFTÇİ: İlkeli ve tarafsız haberciliğin adıdır ‘DÜNYA’

Didem Eryar ÜNLÜ: 'Ortak akıl'la yürüyoruz

Ferit Barış PARLAK: Mardin’den Paris’e, Erzurum’dan Amsterdam’a…

İsmet ÖZKUL: Daha iyi bir DÜNYA için çok seslilik ve cesaret

Osman ULAGAY: 40 yıl önce, 40 yıl sonra

İlter TURAN: Geleceğe doğru yol alırken Nezih Bey’i anmak, mirasını sürdürmek

Hilmi DEVELİ: DÜNYA 41. yılını kutluyor...

Zeynep GÜRCANLI: Bağımsız gazetecilik..

Veysi SEVİĞ: DÜNYA gibi bir eseri çalışanlarına emanet etti

Osman Ata ATAÇ: Çok önemli bir görev

Bumin DOĞRUSÖZ: Benim dünyamdan DÜNYA gazetesi

Nevzat SAYGILIOĞLU: 41 kere maşallah(!)…BÖLGE TEMSİLCİLERİMİZDEN...


KURUCU AYARLARIMIZDA TARAFSIZ VE İLKELİ HABERCİLİK VAR
SELÇUK ALTUN - DÜNYA Adana Temsilcisi

Duayen gazeteci, Bab-ı Ali’nin ‘Nezih Baba’sı, rahmetli Nezih Demirkent’in 1981 yılı 2 Mart’ında kurduğu DÜNYA gazetesi, son 1,5 yıldır onun mirasına sahip çıkan, onun gibi gazetecilerin ellerinde başta Anadolu’dakiler olmak üzere iş dünyasının sesi olmaya devam ediyor. Ekonomi gazeteciliğinde mihenk taşı olan DÜNYA, bugün sadece iş dünyasının sesi olmakla kalmıyor, bulunduğu konum, kaliteli içeriği, saygınlığı ve ciddiyetiyle Türk basınında önemli bir açığı kapatıyor. Kurucu ayarlarımızda bağımsız, ilkeli ve tarafsız habercilik var. Bu üç unsur bugün de en büyük sermayemiz. Bundan sonraki yıllarımızda da başta iş dünyası temsilcileri olmak üzere, ekonominin bütün aktörlerine rehberlik görevini aynı çizgide kalarak sürdüreceğiz. Öte yandan DÜNYA, okuldan sonraki okul olma misyonunu da sürdürüyor. Her ne kadar rahmetli Demirkent ile çalışma fırsatı bulamamış olsam da, onun okulunda, onun yetiştirdiği ve ilkelerine sahip çıkan isimlerle olmanın ayrıcalığını her daim hissettim. İlk olarak 20 yıl önce kapısından içeri girdiğim gazetemde şu anda onlarca genç gazetecilerin yetiştiğini görmek ayrı bir mutluluk veriyor.İÇİNDE OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM
DUYGU ŞAHİN DURMAZ - DÜNYA Antalya Temsilcisi

10 yıldır çalışmaktan onur ve gurur duyduğum Türkiye’nin ilk ve tek ekonomi gazetesi DÜNYA, 41. yılını kutluyor. 2010 yılında muhabir olarak başladığım DÜNYA Gazetesi, bizim için adeta bir okul niteliğinde. Kurucumuz Nezih Demirkent’in ilkeli çizgisini her daim sürdürdüğümüz, ekonomi gazeteciliğinin okulu olan gazetemiz, güncel haberleriyle iş dünyasının nabzını tutuyor, güçlü yazar kadrosu ile hepimize önemli bir vizyon sunuyor. Sadece bir ekonomi gazetesi değil, aynı zamanda küçük ve orta ölçekli işletmelerin yarattığı katma değeri de sayfalarına yansıtarak Anadolu iş dünyasının güçlü bir sesi oluyor. Acısıyla tatlısıyla çok deneyim elde ettiğim bu oluşumun içerisinde olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum. Anadolu’nun sesi olmaya devam edeceğimiz, nice güzel başarılı yıllar diliyorum. BU SÜRECE BALIKESİR’DEN KATILMAK ÇOK DEĞERLİ 
FİLİZ SONMAZ - DÜNYA Balıkesir Temsilcisi

DÜNYA ailesine ilk olarak 1988 yılında, Araştırma Servisi’nde katıldım. Sonrasında Borsa Servisi’nde devam eden yaklaşık 4 yıllık DÜNYA serüvenimde, basının duayenlerinden merhum Nezih Demirkent ve birçok değerli gazeteci arkadaşımla birlikte çalışma fırsatı buldum. Bana, mesleki ve kişisel ilişkiler bağlamında çok değerli birikimler sağladığına inandığım DÜNYA’ya gönül bağım belki de bu yüzden, hiç kopmadı. Zaman içinde birçoğu ile farklı yayınlarda tanıdığım birçok arkadaşımın katılımıyla alınan “DÜNYA çalışanlarının sahipliğinde yola devam edecek” kararına, memleketim Balıkesir’den bu sürecin bir parçası olarak katılmak ise, benim için çok değerli bir gelişme oldu. Böylece, gönülden bağlı olduğum Balıkesir’in sesini, ilk yuvam DÜNYA’da duyurabilme fırsatı buldum. Balıkesir’in tüm değerlerinin bilinir olmasına yapabileceğim katkıların heyecanıyla, gazeteme ve gazetemin bu günlere gelmesine emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 BÖLGEMİZİN SESİNİ TÜRKİYE’YE TAŞIYOR 
HATİCE AYDOĞAN ÖZSÖKMEN - DÜNYA Bilecik Temsilcisi

Ekonomi haberciliğiyle Anadolu iş dünyasının sesi olmaya devam eder DÜNYA Bilecik, Kütahya, Afyonkarahisar Bölge Temsilciliği, yeni ekibiyle seramikten tekstile, otomotivden inşaata, tarımdan hizmete, turizmden imalata, gıdadan mermere kadar tüm sektörlerin, bölgemizde faaliyet gösteren KOBİ’lerin, büyük ölçekli işletmelerin, esnafın, ticaret ve iş insanlarının sektörel gündemlerini Türkiye’ye taşıyor. Bir yandan bölgemizdeki işletmelerin yatırımlarını, faaliyet ve başarılarını bir yandan da sorunlara yönelik çözüm yollarını, talep ve beklentilerini ilk ağızdan haberlerimizle aktarıyoruz. Yatırıma, istihdama, ihracata ve büyümeye odaklı bölge şehirlerimizin sanayicilerini temsilen Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Hüsnü Serteser ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın İsmet Özotraç’ın, 41. yılımız dolayısıyla DÜNYA Ailesi’ne tebrik ve selamları ile ülke ekonomisine yönelik iyi dilek ve temennilerini iletiyorum.BU AİLEDEN OLDUĞUM İÇİN ŞANSLIYIM
GÜLSÜM ERDEM EMEN - DÜNYA Adana Temsilcisi

Yolu DÜNYA ile kesişen herkes “DÜNYA bir okul” der. Kurduğu duygusal bağ yıllar geçse de tazeliğini korur. Ben de 15 yıldır bu aileden biri olduğum için kendini çok şanslı hissedenlerden biriyim. Üç farklı bölgede birbirinden farklı illerin ekonomik-sosyal yapısını tanıma imkanı yakaladığım bu süreçte çok şey öğrendim. Zor günlerimiz oldu. El birliği ile okuyucularımızın da gazetelerine sahip çıkmasıyla gazetemizi yaşatmayı başardık. 41. yılımızı büyük bir gururla ve mutlulukla kutladığımız bu günlerde sorumluluğumuzun daha da arttığını bilerek yolumuza devam ediyoruz. DENİZLİ’NİN BÜYÜME YOLCULUĞUNUN AYNASI
OSMAN NURİ BOYACI - DÜNYA Denizli Temsilcisi

Ekonomi yayıncılığının öncü gazetesi DÜNYA, tarafsız ve ilkeli haberciliği ile 41 yıldır iş dünyasının sesi olmanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyor. DÜNYA, yayın hayatına başladığı 2 Mart 1981 tarihinden bu yana Türk basınının duayen isimlerinden merhum Nezih Demirkent’in ilkeli çizgisini sürdürerek, ülkemizin ekonomik yolculuğuna tanıklık etmiş, şehirlerimizin dinamiklerinin sözcüsü olmuştur. Türkiye’nin 3.5 milyar dolara ulaşan ihracatıyla üretim kalelerinden olan Denizli’nin büyüme yolculuğunun da aynasıdır. Denizli iş insanlarının ellerine valizi alıp dünyayı dolaşarak ihracat seferberliğine başladığı yıllardan 172 ülkeye 3 bin farklı ürün ihracatına ulaştığı başarı öyküsünü 41 yıldır sayfalarına taşıyor DÜNYA, güncel haberleri, ekonominin nabzını tutan köşe yazarları, sektörlere mercek tutan araştırma dosyalarıyla iş dünyasının en güvendiği yayın organlarından biridir. Bundan sonra da girişimcilik öyküleri, ihracat başarıları, dönüşüm ve sürdürülebilirlik haberleriyle Denizli’nin sesi olmayı sürdürecek.

 İLK GÜNDEN BERİ ANADOLU İŞ İNSANININ SESİ OLDU

M. TEKİN ÇİÇEK - DÜNYA Gaziantep Temsilcisi

DÜNYA Gazetesi, yayın hayatına başladığı ilk günden bu yana, Anadolu iş insanının sesi oldu. Merhum Nezih Demirkent’in öncülüğünde, Anadolu iş insanlarının sorunlarının çözümü ve kendilerini tanıtmaları anlamında çok önemli bir misyon üstlendi. DÜNYA, günümüzde de bu misyonunu büyük bir başarıyla yerine getiriyor. Türkiye’nin ekonomiyi konuşmasında ve gazetelerin ekonomi sayfaları hazırlamalarında DÜNYA kadrolarının öncü ve öğretici olarak çok önemli katkısı olmuştur. Gazetesi, etkinlikleri ve ekleri ile DÜNYA, gazeteden çok öte bir değerdir. Yeni dönemdeki ataklarıyla Türkiye’de iyi ki DÜNYA var dedirtiyor. Bize de bunun gururunu onurla taşıma sorumluluğu düşüyor. İyi ki DÜNYA’lıyız.GAZETEMİZİN 30 YILLIK SÜRECİNE TANIĞIM
Tülay Taşkın - DÜNYA Eskişehir Temsilcisi

Bünyesinde 30 yıl aralıksız çalışan birkaç kişiden biri olarak, DÜNYA’nın büyümesine, bugünlere gelişine, başarılarına, bazen de başarısızlıklarına tanıklık ettim. Kurucumuz Nezih Demirkent ile 10 yıl çalışma şansına sahip oldum, Didem Demirkent ile de 20 yıl çalıştım. Şimdi DÜNYA, çalışanlarının ellerinde yayın hayatına devam ediyor. Aslına bakarsanız DÜNYA, patronlarının olduğu zamanlarda bile, her zaman çalışanların kendi gazetesi gibiydi. Her iki patron da tüm çalışanlarına özgür bir çalışma ortamı yarattı, ne haberlere, ne de köşe yazılarına müdahale etmediler. Bağımsız bir gazete yaratmak için sadece okurun sesi olmaya ve gücünü okurundan almaya özen gösterdiler. Minnetle andığımız Nezih Demirkent’in en önem verdiği konu Anadolu’nun sesi olmaktı. Bu nedenle Türkiye’nin her köşesine DÜNYA temsilcilikleri kurdu. Anadolu iş dünyasının sesi, nefesi oldu. Ayak basmadık kent, dokunmadık omuz bırakmadı. Anadolu da o zamandan bu yana DÜNYA’ya omuz vermekten vazgeçmedi. 41. yıla ulaşmada bunun önemli katkısı olduğuna inanıyor, teşekkürlerimizi sunuyorum.DÜNYA, EKONOMİNİN VE İŞ DÜNYASININ REHBERİ
MAHİR SOLMAZ - DÜNYA Diyarbakır Temsilcisi

1996 yılında Malatya’da Hürriyet Haber Ajansı’nda çalışıyordum. DÜNYA ve Hürriyet’in büroları yan yana idi. Boş vakitlerimde DÜNYA’nın bürosuna geçip, bölge temsilcisi Bülent Sarıçiçek’e yardımcı oluyordum. Bu sayede DÜNYA’nın işleyişini de öğreniyordum. Abone, reklam, bölge eki, yabancı yayınlar gibi. DÜNYA ile ilk tanışmam bu şekildeydi. 2000 yılında Sarıçiçek, Elazığ temsilciliğinde sıkıntılar olduğunu temsilci olarak gitmemi istediğini söyleyince kabul edip DÜNYA ailesine katılmış oldum. 2003 yılı Aralık ayında ise yine Bülent Sarıçiçek’in teklifi üzerine Diyarbakır’a geldim. İş dünyasının sesi olan DÜNYA ile Diyarbakır’da sanayinin ve ticaretin gelişmesine ciddi katkılar sunduk. Farklı, gerçekten ekonominin ve iş dünyasının rehberi olan DÜNYA’nın bir ferdi olmaktan her zaman mutluluk duydum. Bu vesile ile Türk basının duayeni, gazetemizin kurucusu Nezih Demirkent’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. Gazetemizin bu günlere gelmesine vesile olan ve emeği geçen herkese de şükran ve minnetlerimi sunuyorum.

 SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ GİBİ
YAŞAR KUŞ - DÜNYA İzmir Temsilcisi

DÜNYA’nın kapısından 21 yıl önce girdim ilk kez. DÜNYA ilk göz ağrım, zaman içinde tutkuyla bağlanacağım ilk işimdi. O gün DÜNYA 21. yılını kutluyordu. Ben sadece bir işe girdiğimi sanıyordum ama DÜNYA benim için bir iş yerinden öte, okul oldu. Üstelik belli bir süre eğitip, diplomanı verip gönderen okullardan değil, sürekli eğitim merkezi gibiydi. DÜNYA 30. yaşını kutlarken ben Karadeniz Bölgesi’nde temsilci olmuştum. Bugün 41. yaşını kutluyor ve ben DÜNYA’daki görevimi Ege Temsilcisi olarak sürdürüyorum. Hala öğrenmeye devam ediyorum. Bu sadece benim için böyle değil elbette. DÜNYA her zaman ekonomi gazeteciliği için bir okul görevi gördü. Bunu İzmir’de bizimle çalışan ya da çalışmak isteyen arkadaşlardan gözlemleyebiliyoruz. Yani DÜNYA okurlar için olduğu kadar çalışanlar için de çok önemli bir referans. DÜNYA, okuyucusuna doğru, güncel ve tarafsız haberi iletme konusunda son derece başarılı. Bunu da kurum kültürü ve buna sahip çıkan çalışanları ile sağlıyor. Gazetem DÜNYA’ya nice 41. yıllar diliyorum.BİZLER ANADOLU’DA EKONOMİNİN SESİYİZ
ALİ ESKALEN - DÜNYA Kahramanmaraş Temsilcisi

Biz DÜNYA'lıyız.
Biz DÜNYA’lıyız. Biz 41 yıl önce Nezih Demirkent tarafından kurulan Türkiye’nin ilk ve tek ekonomi gazetesi DÜNYA’nın temsilcileriyiz. Kurucumuz Demirkent’ten aldığımız bayrağı daha yukarılara taşımak için, tüm gayretimizle çalışıyoruz. Bundan tam 18 yıl önceydi DÜNYA ile tanışmam, hala ilk günkü heyecan ile çalışmaya devam ediyorum. DÜNYA gibi ekonomi haberciliğinde, zirvede olan bir kuruluşun mensubu olmaktan gurur duyuyorum. Bulunduğumuz şehrin sanayisini, ekonomisini, ticaretini, turizmini, sektörlerini, üretimini, sorunlarını ve çözüm önerilerini yetkili kurumlara ulaştırmaya çalışıyor ve bunda da başarılı oluyoruz. Bizler Anadolu’da ekonominin sesiyiz. Bundan sonraki süreçte de okuyucularımızın desteğiyle, DÜNYA temsilcileri olarak, hedeflerimiz doğrultusunda hareket ederek, Anadolu’nun güçlü sesi olmaya devam edeceğiz.

 İYİ Kİ VARSIN DÜNYA
OKTAY ENSARİ - DÜNYA Kayseri Temsilcisi

Dile kolay 41. yıl yayın hayatında olmak, Türkiye ekonomisine önemli katkı vermek, girişimcileri, iş insanlarını, Anadolu kaplanlarını teşvik etmek... İşte DÜNYA, hem dünyada hem de Türkiye’de büyük değişimlerin yaşandığı 41 yıl içinde, kurucusu rahmetli Nezih Demirkent’in çizdiği, belirlediği yolda, hedefinden sapmadan ekonomi kulvarında yolculuğunu sürdürüyor. Dün olduğu gibi bugün de DÜNYA Gazetesi basın emekçilerinin katkıları, Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ, üst düzey yönetici ve yazarlarıyla Anadolu’nun dört bir yanındaki temsilcilikleriyle gazeteciliğe evrensel bakışıyla, duruşuyla en önemlisi ekonomi dünyasıyla bütünleşmesi ve örtüşmesiyle, bağımsız gazetecilik anlayışıyla gerek basılı gerekse dijital ortama damgasını vuruyor. DÜNYA’nin 41 yıllık bilgi birikimini, toplumun haber alma hakkını layıkıyla yerine getirmesini yıllarca sürdürmesi dileklerimle, 41. kuruluş yıldönümümüzü kutluyorum.DÜNYA, 41. GURUR YAŞINDA
SABİHA TOPRAK - DÜNYA Kocaeli Temsilcisi

Türk basınının duayeni merhum Nezih Demirkent tarafından 1981 yılında kurulan DÜNYA’nın 41. yılını büyük bir gururla kutluyoruz. Nezih Demirkent’in öncülüğünde, ekonomi yayıncılığına merhaba diyen ve yine Demirkent’in Anadolu’dan aldığı güçle açtığı bölge temsilcilikleriyle, Türkiye’nin dört bir yanına ulaşan DÜNYA, 41 yıldır iş insanlarının gözü, kulağı ve sesi oldu. Kurulduğu günden bu yana kendini sürekli yenileyerek geliştiren ve ekonominin nabzını tutan DÜNYA’nın, Türk iş dünyası için daima bir kılavuz ve büyük bir destekleyici güç olduğu da aşikar. Türk basınının amiral gemisi DÜNYA ailesinin, 30 yıla yakın zamandır bir parçası olarak, DÜNYA’yı Anadolu’nun dört bir yanında temsil etmenin gururunu yaşadım. Çalışma arkadaşlarımızla daima el ele verip, birbirimize inanarak DÜNYA’nın bayrağını emin adımlarla zirveye taşımayı başardık. Ülkemizde ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışının en önemli örneklerinden biri olarak, büyük başarılara imza attık. Kurucumuz Nezih Demirkent’in, “Para kazanılır ama prestij asla satın alınamaz” sözünü kendimize ilke edindik. Daima bu düsturla yol alarak, okuyucularımızın güvenini kazanmayı da başardık. Bugün, 41 yıl boyunca omuz omuza çalışan DÜNYA Ailesi olarak, üstlendiğimiz sorumluluğu başarıyla yerine getirmenin ve dolu dolu 41 yılı geride bırakmanın gururunu, heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Nice 41 yıllara…DÜNYA, ANADOLU İŞ DÜNYASININ REHBERİ
İBRAHİM ÇİÇEKÇİ - DÜNYA Konya Temsilcisi

Birçok meslektaşımız için ekol olan Nezih Demirkent’in çizdiği eksende 41 yıllık uzun bir yolu geride bırakan DÜNYA, bugün Türkiye ekonomisine yön veren bir ‘pusula’ niteliğinde. İnsanının çalışkanlığı, azmi ve alın teriyle Türkiye ekonomisinin lokototifi haline gelen Anadolu sanayisi, DÜNYA ile vitrine çıkıyor. Türkiye’nin her bölgesinde açtığı bürolarla, en küçüğünden en büyüğüne birçok iş insanının kapısını çalan gazetemiz, kurumsallığı ile de bölge basınının gelişmesinde ciddi rol oynadı. İdealist birçok genç, DÜNYA bürolarında mesleğin tozunu yutarak, gazeteciliğe adım attı. Güçlü kadrosu, tarafsız yayın politikası, kurumsal yapısı ile DÜNYA Türkiye’nin her bölgesinde yaptığı yayınlar ile Türk basınına öncü olmaya devam edecek. DÜNYA’yı kuran ve marka hale getiren, bizlere ekonomi gazeteciliğinin rotasını çizen Merhum Nezih Demirkent’i rahmet ve saygıyla anıyor, gazetemiz için başarılarla dolu nice yıllar temenni ediyorum.

 BU YOLCULUĞA 32 YIL EŞLİK ETMEKTEN GURUR DUYUYORUM
FAHRİYE KUTLAY ŞENYURT - DÜNYA Mersin Temsilcisi

Türk basınının duayen ismi, merhum Nezih Demirkent tarafından 2 Mart 1981 tarihinde ekonomi gazetesi olarak yayımlanmaya başlayan gazetemiz DÜNYA’nın 41 yıllık yolculuğunun 32 yılında bulunmaktan büyük onur ve gurur duyurum. Nezih Demirkent ile çalışma imkânı bulan şanslı insanlardan biriyim. Bu vesile ile Demirkent’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. İnsana yatırımı en büyük yatırım olarak gören Demirkent’in, “Para kazanılır ama prestij asla satın alınamaz” sözü mesleğimizde temel ilkelerimizden biri olmuştur. DÜNYA Gazetesi, bugüne kadar ilkeli, tarafsız ve güncel haberleriyle iş dünyasının nabzını tutarak sektörlere yön gösteren yayınlara imza atmış ve yeni girişimcilerin rehberi olmuştur. Sorumlu habercilik anlayışıyla iş dünyasına rehberlik eden gazetemiz bugün de bu misyonunu aynı azim ve kararlılıkla sürdürüyor. Siz değerli okurlarımızla birlikte yürüyeceğimiz daha nice 41 yıllara…41 YILDA OKUYUCUSU İLE ADETA AİLE OLDU
HASAN COŞKUN - DÜNYA Sakarya Temsilcisi

DÜNYA, farklı görüş, farklı kültür ve inanca sahip toplumun her kesiminden saygın okuyucu kitlesi ile adeta bir aile oldu 41 yıllık süreçte. Yarım yüzyıla doğru kararlı adımlarla ilerlerken Anadolu’daki bölge temsilcileri ile her zaman bir gazeteden beklenenden daha fazlasını sundu okurlarına. 41 yıllık bilgi birikimi ve arşivi ile iş dünyasının önemli bir başvuru kaynağı oldu. Düzenlediği iş toplantıları, okuyucularına sunduğu il ve sektör ekleri ile her zaman bir sinerji oluşturdu Anadolu şehirleri için. Sadece ekonomi haberleri vermenin de ötesinde yön veren ve yol gösteren bir misyon da üstlendi. Rahmetle andığımız kurucumuz Nezih Demirkent’in bizlere emanet ettiği DÜNYA, sahip olduğu güçlü ve inançlı kadrosuyla daha nice yıllar marka değerine değer katmaya devam edecek.İLKELİ VE TARAFSIZ HABERCİLİĞİ BÖLGEMDE SÜRDÜRECEĞİM
OSMAN ŞİŞKO - DÜNYA Trabzon Temsilcisi

Yaklaşık bir yıl önce Karadeniz Temsilcisi olarak dahil olduğum DÜNYA Ailesi, ekonomi gazeteciliğine ayrı bir soluk getirmiş ve şirketlere kendini anlatma fırsatı sunan bir mecra olarak; Rahmetli Nezih Demirkent’in bıraktığı geleneği en iyi şekilde sürdürüyor. Daha önce çalıştığım Bursa’dan meslektaşlarıma DÜNYA Karadeniz Temsilcisi olarak memleketim Trabzon’a geri döneceğimi söylediğimde, “Orada sanayi mi var, ne işin olur” gibi çıkışlarda bulunmuşlardı. Bende kendilerine “Burada birçok sanayici ve KOBİ’nin babadan kalama işletmelerde istihdam sağladıklarını ama bu zamana kadar seslerini çok fazla duyuramadıklarını, işte bu insanların sesi olacağımı” söyledim. 2020 yılı itibariyle Karadeniz Bölgesi’nde çalışmaya başladım. Bir yılı anlımızın akı ile geride bırakmanın gururu ve sorumluluğunu yaşıyorum. Pandemi sürecinde olmamıza rağmen bölge sanayicileri, iş dünyası ve okuyucularımızın bize olan teveccühlerine minnettarım. Bu sorumlukla, medya dünyası içinde farklılığı ve zenginliği ile önemli bir yeri olan DÜNYA’nın 41 yıldır sürdürdüğü ilkeli ve tarafsız habercilik anlayışını, bugün bölgemde başarıyla temsil ederek, kamuoyunu aydınlatmaya devam edeceğim. Gazetemizi bugünlere getiren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür eder, DÜNYA’nın 41. kuruluş yıldönümünü en içten dileklerimle kutlarım.