12 °C

'Değişiklik hepimizi ilgilendiriyor'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına ilişkin, "Bunun partilerle ilgisi yok, bu değişiklik hepimizi ilgilendiriyor. Anayasa değişikliği bugünü değil geleceği de ilgilendiriyor." dedi.

'Değişiklik hepimizi ilgilendiriyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çine ilçesinde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan ilçe terminal binasının açılışına katılarak, çalışmalarından dolayı belediye başkanlarına teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu, 16 Nisan'da halk oylamasına gidileceğine işaret ederek, sandığa gidilmeden önce herkesin iyi düşünmesini istedi.

Kılıçdaroğlu, halk oylamasında "evet" denmesini isteyen kişilerin neden "evet" dediklerini açıklayamadıklarını belirterek, devletin sigortası olarak nitelendirdiği cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini ifade etti.

"Televizyona çıkalım"

Yeni anayasayla TBMM'nin fesih yetkisinin bir kişide olacağını, bunu da doğru bulmadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Diyorlar ki 'Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor.' Ben de şunu söylüyorum, madem ben doğruları söylemiyorum size göre, siz de beni eleştiriyorsunuz gel kardeşim Fransa'daki, Almanya'daki, Hollanda'daki, Amerika'daki gibi medeni insanlar gibi bir araya gelelim oturalım televizyonda konuşalım. O televizyona da gelecek gazetecileri de ben değil siz seçin. Oturup konuşalım, millette bizi dinlesin kim doğruyu söylüyor, kim yanlışı söylüyor, gelsinler. Gelirler mi? Ben de biliyorum gelmezler. Emin olun Allah inandırsın, vallahi de billahi de doğruları anlatıyorum, doğruları söylüyorum. Onlar anlatamıyorlar. Kalktılar bir şey söylediler, kim 'hayır' oyu kullanırsa o teröristtir (dinleyicilerin 'yuh' demesi üzerine) yuh çekmeyelim ama ne tür bir tehlikenin içerisine Türkiye'yi çekmek istediklerini ben size anlatmak istiyorum. Öyle bir tehlikenin içerisine sokuyorlar ki Türkiye'yi, Türkiye sonu belli olmayan bir kulvarın içerisine sokuluyor." şeklinde konuştu.

"Değişiklik hepimizi ilgilendiriyor"

Kılıçdaroğlu, tek adam rejimini istemedikleri, bir kişiye yetki verilmesi durumunda Türkiye'nin sonu belli olmayan bir yere gideceği değerlendirmesinde bulundu.

1982 yılında gerçekleşen anayasa değişikliği için 'hayır' oyu kullandığını ve çocuklarına bunu gururla anlattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şimdi hepinizin önünde güzel bir fırsat var, çocuklarımıza ve torunlarımıza gururla söyleyebileceğimiz şeyler var. 'Türkiye'de demokrasiyi askıya almak istiyorlardı, bütün yetkileri bir adama vermek istiyorlardı, ben gururumla ve onurumla ülkem için, bayrağım için, vatanım için gittim ve hayır oyunu kullandım' deme gururunu yaşayabilirsiniz, yaşayabiliriz. Bunun partilerle ilgisi yok, bu değişiklik hepimizi ilgilendiriyor. Bunun şahıslarla da ilgisi yok çünkü bu anayasa değişikliği bugünü değil geleceği de ilgilendiriyor."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.