4 °C

Aile hekimlerini "pas geçtik"

Türkiye'de sağlık sorunlarının çözümünde, hastalar 1. basamak sağlık kuruluşları yerine devlet ve eğitim araştırma hastanelerine gitmeyi tercih ediliyor

Aile hekimlerini "pas geçtik"

Türkiye'de, birinci basamak sağlık kuruluşları olan aile hekimliği, toplum sağlığı merkezleri, dispanserler ve özel polikliniklere başvuru sayısı, 2 ve 3. basamak sağlık kuruluşu niteliğindeki hastanelere yapılan müracaatların çok altında kaldı. 

Türkiye'de sağlık kurumlarına yapılan başvurular incelendiğinde, tetkike ihtiyaç duyulmadan hasta öyküsüyle teşhisi konularak tedavi edilebilecek rahatsızlıklar için dahi hastanelere başvurma alışkanlığının sürdüğü gözlendi.  

Sağlık Bakanlığı'nın verilerinden derlenilen bilgiye göre, geçen yıl Türkiye'deki her kademedeki tüm sağlık kurumlarına 630 milyon 321 bin 104 başvuru yapıldı.  

Sağlık sorunu yaşayanların teşhis ve tedavi için en fazla müracaat etikleri kurumlar ise hastaneler oldu. Sağlık kuruluşlarına son bir yılda yapılan başvuruların yüzde 60,1'ine karşılık gelen 378 milyon 812 bin 243'ü, aralarında üniversite ile bakanlık bünyesindeki devlet ve eğitim araştırma hastanelerinin de yer aldığı 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşu niteliğindeki hastanelere yapıldı.  

Sağlık sisteminde 2. basamak sağlık kuruluşları arasında yer alan özel tıp ve dal merkezlerine yapılan 31 milyon 256 bin 100 başvuruyla birlikte, yıl boyunca 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarına yapılan başvuru sayısı, toplam başvurunun yüzde 65'ine karşılık gelen 410 milyon 68 bin 343 olarak gerçekleşti.  

İlk kademe sağlık kuruluşlarına başvuru yarı oranında kaldı 

Aile hekimlikleri, toplum sağlığı merkezleri, dispanserler, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri ile özel polikliniklerini içine alan 1. basamak sağlık kuruluşlarına başvurular yıllar içinde artsa da bu kuruluşlara yapılan toplam başvuru sayısı, 2 ve 3. basamak sağlık kuruluşlarının neredeyse yarı oranında kaldı.  

Aile hekimliklerince 212 milyon 318 bin 24 hasta kaydının yapıldığı geçen yıl, verem savaş dispanserleri 1 milyon 815 bin 805, toplum sağlığı merkezleri 4 milyon 999 bin 980, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri 536 bin 707, özel poliklinikler de 582 bin 265 başvuruya karşılık verdi. 

Bu rakamlarla yıl içindeki toplam başvuru sayısı 220 milyon 252 bin 781 olarak gerçekleşen 1. basamak sağlık kuruluşlarının sağlık sisteminde üstlendiği yük, 2 ve 3. basamak sağlık kuruluşlarının neredeyse yarısı düzeyinde gerçekleşerek yüzde 35'te kaldı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.