22 °C

Antibiyotik kullanımı azaldı, hem sağlık, hem bütçe kazandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca antibiyotik kullanımı azaltma girişimine ilişkin bilgi verdi.

Antibiyotik kullanımı azaldı, hem sağlık, hem bütçe kazandı

Mehmet KAYA

ANKARA – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hem Türkiye, hem de dünyada antibiyotik direnci sorunuyla mücadele için başlatılan, gereksiz antibiyotik kullanımıyla mücadelede önemli ilerlemeler sağlandığını açıkladı.

“Akılcı antibiyotik kullanımının yaygınlaştırılması kapsamında başlattığımız çalışmalar kararlılıkla sürmektedir. Antibiyotik direnci, sadece Türkiye için değil; küresel ölçekte önemli bir halk sağlığı riskidir” diyen Bakan Koca, yapılan bilinçlendirme çalışmaları çerçevesinde, 81 ilde 32 bin sağlık personeline, 828 bin yurttaşa erişilerek akılcı ilaç kullanımı konusunda bilgilendirme sağlandığını kaydetti.

Kamu spotları yoluyla daha geniş kitlelere erişildiğini belirten Fahrettin Koca bunların sonucunda 2011 yılına kıyasla ciddi iyileşmeler sağlandığını bildirdi. 2011 yılında bin kişi başına 42 birim antibiyotik kullanılırken, 2018’de 31 birime düştüğünü açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “2011 yılında reçetelerin yüzde 35’inde antibiyotikler yer alırken, 2017’de reçetelerin yüzde 25’inde antibiyotik yer aldığı tespit edilmiştir. Yani hekimlerimizin antibiyotik reçeteleme tercihinde yüzde 28,5 azalma görülmüştür. Şayet, antibiyotik tüketimimiz 2011’deki seviyelerde olsaydı, 2018 yılında antibiyotiklere harcanan para yaklaşık 3 milyar TL olacaktı. Oysaki çalışmalarımız neticesinde bu rakam 1 milyar 293 milyon TL olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla Ülkemiz bütçesine 2018 yılı için yaklaşık 1,7 milyar TL katkı sağlanmıştır” dedi.

Kutu bazında sağlanan iyileşmenin de gözlendiğini, nüfustaki artışa karşılık 2011’de 218 milyon kutu olan antibiyotik tüketiminin 166 milyon adete düştüğünü hatırlatan Fahrettin Koca, “Akılcı antibiyotik kullanımına yönelik çalışmalarla hem ülke bütçesine önemli katkı sağlanmış, hem de küresel bir sağlık sorunu olan antimikrobiyal direnç konusunda çok güçlü bir adım atılmıştır. Bakanlığımızın çalışmaları kadar, vatandaşlarımızın mücadelemize katkısı ve desteği de ülkemizdeki bilinçsiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmesi açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle reçetesiz antibiyotik kullanmayalım ve tedavi sırasında antibiyotikleri yarıda kesmeyelim” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap