17 °C

Çocuklarda el, ayak ve ağız hastalığına dikkat!

Kişinin ağzında yaralara, el ve ayaklarında kırmızı lekelere neden olan El Ayak Hastalığı hakkında bilmeniz gerekenler...

Çocuklarda el, ayak ve ağız hastalığına dikkat!

El Ayak Hastalığı Nedir?

Tam ismi el ayak ağız hastalığı olan bu rahatsızlık tüm yaş gruplarında görülebilmesine karşın sıklıkla 2-10 yaş grupları arasında görülmektedir. Kişinin ağzında yaralara, el ve ayaklarında kırmızı lekelere neden olan bu hastalık oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. El Ayak Hastalığı hastalığı nedir belirtileri nelerdir, teşhisi ve tedavi süreci hakkındaki tüm merak edilenler yazımızın devamında yer almaktadır.

El Ayak Hastalığı Belirtileri

Hastalığın ilk belirtileri ateş ve boğaz ağrısıdır. Bu ağrılar ile birlikte ağızda uçuk benzeri yaralar çıkmaya başlar. Yaralar özellikle ağzın iç kısmında ve dilin arka kısmında olur. Oluşan yaralar yeme içmede sorun yaşatır. Bu belirtileri ardından hastalığın ilerlemesi ile avuç için ve ayak tabanında kızarıklıklar meydana gelmektedir. Ardından dirsek, diz ve kalçada aniden ortaya çıkan lekeler gözlemlenmektedir.

El Ayak Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

El ayak hastalığına neden olan virüs coxsackievirus virüsüdür. Bu virüs ağız içinde yaralara, avuç içinde ve ayak tabanında döküntüler meydana getirir. Oluşan bu döküntülerde kabarmada gözlemlenmektedir. Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık temas yolu ile ya da hapşırıktan çıkan damlacıklar ile bulaşabilmektedir. Havlu, havuz suyu yutma, şezlong, kapı ve pencere kollarından kolaylıkla kişiye bulaşabilme özelliği vardır.

El Ayak Hastalığı için hangi doktor ve hangi bölüme, ne zaman gidilmeli?

El ayak hastalığı genellikle çocuklarda görüldüğünden hastalığın belirtilerini çocuğunuzda gördüğünüzde hastanenin çocuk hastalıkları bölümüne gitmelisiniz. Yetişkinlerde ilk belirtiler boğaz ağrısı ve ateş olduğundan kulak burun boğaz bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Hastalık virüs kaynaklı olduğundan doktorlar ihtiyaç durumunda enfeksiyon hastalıkları bölümüne yönlendirilmektedir.

El Ayak Hastalığı Teşhisi

Doktorlar kişinin yaşını da göz önünde bulundurarak hastalığın belirtilerini incelendiğinde genellikle teşhisi koymaktadırlar. Fakat emin olmak adına hastanın boğazından yada kanından örnek alarak laboratuvarda incelenmek üzere örnek almaktadırlar.

El Ayak Hastalığı Tedavisi

El ayak hastalığını geçiren özel bir tedavi şekli yoktur. Hastalığın belirtileri arasında olan ağız yaraları için anestezik krem verilir. Bu krem hastanı yeme içmesini ve sıvı alımını kolaylaştırmaktadır. Bunu dışında kişinin el ve ayağında oluşan döküntülerin kaşıntısını önlemek için antihistaminik kremler verilmektedir. El Ayak Hastalığı ne kadar sürede iyileşir sorusunu cevabı, genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden geçer.

El Ayak Hastalığı Tedavi Edilmezse

Hastalık genelde kendiliğinden iyileşmektedir. Nadir durumlarda komplikasyonlara yol açabilmektedir.

● Aseptik menenjit: Beyin ve omuriliği saran zarların iltihabı demektir. Nadir görülen bir komplikasyon çeşididir. Hastada baş ağrısı şikayetleri ile gelmektedir.

● Ensefalit: Beyinde meydana gelen inflamasyondur ve sık rastlanmasada ağır geçen ve hayatı tehdit eden bir rahatsızlıktır.

● Akut flask paralizi: Ani başlangıçlı felç olan bu rahatsızlık solunum ve yutma kaslarını etkileyerek solunum ve yutma güçlüğü görülmektedir.

● Dehidratasyon: Ağız içindeki yalara sebebi ile özellikle küçük çocuklarda sıvı kaybına neden olur.. Sıvı kaybının önlenmesi için ağız içi kremler verilmektedir.

● Tırnak dökülmesi: Oldukça nadir görülen bir durum olan tırnak dökülmesi genellikle çocuk hastaların belirtileri arasında görülebilmektedir.

El Ayak Hastalığına Ne İyi Gelir?

El ayak hastalığı ağız içinde çıkan uçuk benzeri yaralar sebebi ile yeme içme başta olmak üzere sıvı alımlarında da sorunlar yaşattığıdan özellikle çocuklar için bazı gıdaların sevilip kolay tüketildiği için tavsiye edilir.

● Süt, soğuk su, şerbet
● Dondurma
● Buzlu atıştırmalıklar
● Fazla çiğnemeye gerek olmayan kolay yutulabilir yiyecekler
● Tuzlu ılık suyla gargara yapmak

El Ayak Hastalığına Ne İyi Gelmez?

● Asitli içecekler ağız içi yaralarını tetikleyeceği için uzak durulmalıdır.
● Tuzlu ve baharatlı yiyecekler bu dönemde tüketilmemelidir.
● Ağza girdiğinde acı veren içecekler ve besinlerden uzak durulmalıdır.

El Ayak Hastalığı İlaçları

El ayak hastalığı için özel bir ilaç yoktur. Hastalığın belirtilerini hafifletmek adına ağız içi için ve el ayaklarda oluşan döküntülerin kaşıntısını gidermek için kremler reçete edilmektedir.

Hamilelikte El Ayak Hastalığı

El ayak hastalığı anne ve bebek için herhangi hayati bir risk taşmamaktadır. Hastalığın neden olduğu yüksek ateş gebelikte düşüğe sebebiyet verebilmektedir. Eğer hastalığa sebep enfeksiyon doğumdan hemen sonra yada o zamanlarda bulaşmış ise anne ve bebekte belirtiler görülebilmektedir.

Çocuklarda El Ayak Hastalığı

El ayak hastalığı yetişkinlerde de görülsede genellikle 2-10 yaş arası çocuklarda görülmektedir. Hastalığa yakalanan çocuklar 7-10 gü içerisinde hastalığı kendiliğinde atlatırlar. Özellikle ağız içi yaraların yeme içme sorunu yaşatması durumda krem reçete edilmektedir. Bunların yanında çocuk enfeksiyon hastalıklarından biri olan el ayak hastalığı için ilaç şart değildir.

Bebeklerde El Ayak Hastalığı

Yaşını doldurmamış küçük bebeklerde, hamilelikte anneden çocuğa geçen antikorların etkisi nedeniyle bu enfeksiyonnun geçişi nadiren görülür. En sık görüldüğü yaş aralığı 2-10 yaş arası olmakla birlikte 5 yaşından küçük çocuklarda bu rahatsızlık daha sık görülmektedir.

Advertorial

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap