12 °C

İtalya'da aşı artık zorunlu

İtalya'da Temsilciler Meclisi, 10 aşıyı zorunlu hale getiren düzenlemeyi onayladı. Söz konusu düzenleme ülkede bir süredir tartışılıyordu. Öte yandan çocuğuna zorunlu aşıları yaptırmayan ailenin ebeveynlik hakkını kaybetmesini öngören madde düzenlemeden çıkarıldı.

İtalya'da aşı artık zorunlu

İtalya'da bir süredir kamuoyunda tartışılan Başbakan Paolo Gentiloni liderliğindeki koalisyon hükümetinin hazırladığı zorunlu aşı düzenlemesi, geçen hafta parlamentonun üst kanadı Senato'dan onay aldıktan sonra bugün de alt kanat Temsilciler Meclisi'nde oylamaya sunuldu.

92'ye karşı 296 oyla geçerek yasalaşan düzenleme kapsamında çocuk felci, difteri, tetanos, hepatit B, hemofili B, boğmaca, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve suçiçeği aşıları zorunlu hale getirildi.

Yeni yasa uyarınca kreş, anaokulu ve ilkokullara kayıt yaptıran çocukların, zorunlu aşılarının yaptırılıp yaptırılmadığına bakılacak.

Yaptırımlar yumuşatıldı

Bu arada tasarının parlamentodaki görüşmelerinde özellikle kamuoyunda tepki çeken yaptırımlar hususunda birtakım değişikliklere gidildi. Yapılan değişiklikle bu aşıları çocuğuna yaptırmayan ebeveynler için daha önce öngörülen 500-7 bin 500 euro para cezası 100-500 euro şeklinde belirlendi. Ayrıca çocuğuna zorunlu aşıları yaptırmayan ailenin ebeveynlik hakkını kaybetmesini öngören madde düzenlemeden çıkarıldı.

İtalya, Avrupa'da son yıllarda özellikle de kızamık vakalarının artış gösterdiği ülkelerin başında geliyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.