5 °C

Kadın kanserlerinin yüzde 5’i HPV virüsüne bağlı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Murat Gültekin, tüm erkek kanserlerinin yüzde 1’inin, kadın kanserlerinin ise yüzde 5’inin HPV virüsü ile doğrudan bağlantılı olduğunu bildirdi.

Kadın kanserlerinin yüzde 5’i HPV virüsüne bağlı

ANKARA (DÜNYA) – Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Gültekin, dünya genelinde en sık görülen enfeksiyonların başında gelen HPV virisüne yönelik bilgi verdi. HPV, kadınlarda ve erkeklerde meydana gelebilen rahim ağzı olmak üzere, baş boyun, anüs, vuva ve vajen kanserlerinin gelişiminden sorumlu en güçlü kanserojen ajanlardan biri durumunda.

Dünya üzerinde tespit edilmiş 200’den fazla HPV tipi olduğunu hatırlatan Murat Gültekin, bunlardan 14’ünün kanser yapan yüksek riskli virüsler olduğunu kaydetti. Gültekin yüksek riskli HPV virüslerine yönelik olarak, “Bu tipler arasında ise en önemlisi HPV 16 ve HPV-18’dir. HPV 16 enfeksiyonu dünya genelinde baş boyun, anüs, vuva ve vajen kanserlerinin gelişiminden sorumlu en güçlü kanserojen ajanlardan biridir. Tütün kullanımı akciğer kanseri riskini 10 misli arttırırken, HPV-16 enfeksiyonu da rahim ağzı kanseri riskini yaklaşık 300 misli arttırmaktadır. Gelişmiş, gelişmemiş olsun, dünyanın her yerinde rahim ağzı kanserlerinin yüzde 70’inden HPV 16-18 sorumludur. HPV 31,33, 45, 52 ve 58’in de yine dünyanın her yerinde gelişen kanserlerin ayrıca yüzde 15-20’sinden sorumludur” bilgisini verdi.

Dünya genelinde her yıl 32 milyon kişide, Türkiye’de ise 100 bin kadının 155’inde genital siğiller görüldüğünü bildiren Murat Gültekin, smear denilen rahim ağzı sürüntülerinde hücresel bozukluklar gelişmesi nedeniyle hekimlere başvurular yapıldığının altını çizdi. HPV görülmesi halinde insanların korkusunun yükseldiğini belirten Gültekin, virüsün tedavisinin olmadığını ancak enfeksiyonların bireyin kendi bağışıklık sistemi tarafından temizlenebildiğini vurguladı. Murat Gültekin, tedaviye yönelik şu bilgiyi verdi:

“HPV virüsünün tedavisinden çok, enfeksiyonun yol açtığı sorunlar tedavi edilmektedir. HPV virüs enfeksiyonlarından korunmanın tek yolu da aşılanmaktır. Sadece aşılar ile yeterli koruyucu güçte ve seviyede antikor üretebiliyoruz. Bu tiplerin hepsini içeren yeni geliştirilen HPV aşıları bu nedenle tüm kanserlerin %90’ını önleyebilir. Günümüzde 3 farklı aşı mevcut. 2’li aşı, HPV 16 ve 18’e karşı; 4’lü aşı HPV-16 ve 18 ile beraber siğillerden sorumlu HPV-6, 11’e karşı; 9’lu aşı ise HPV 6, 11, 16, 18 dışında, 31, 33, 45, 52 ve 58’e karşı etkilidir. 9’lu aşılar şu anda dünyada kullanılmakta olan aşılardır.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap