14 °C

Karatay'dan ithal kuruyemiş uyarısı

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, bol bol kuruyemiş tüketilmesini önererek, "Ancak ithal kuruyemiş tehlikeli, katiyen yemeyin" dedi

Karatay'dan ithal kuruyemiş uyarısı

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, ithal kuruyemiş tüketiminden kaçınılması gerektiğini belirterek, "Vatandaşlarımız bol bol kuruyemiş tüketsin ancak rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyatı arttığı için ithal kuruyemişlere de yöneliyorlar. İthal kuru yemiş tehlikeli, katiyen yemeyin" dedi.  

Konya'nın Beyşehir ilçesinde Göl Kitap Fuarına katılan Karatay, yaptığı açıklamada, kuruyemiş tüketiminin önemini vurguladı. 

Kuru yemişin sağlıklı bir besin kaynağı olduğunu dile getiren Karatay, "Vatandaşlarımız bol bol kuruyemiş tüketsin ancak rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyatı arttığı için ithal kuru yemişlere de yöneliyorlar. İthal kuruyemiş tehlikeli, katiyen yemeyin. Ülkemizde kabuklu tüm fıstıklar ucuz, onlardan tüketin. Kabuklu aldığımız zaman cevizler de ucuz ve ilaçsız oluyor" diye konuştu. 

Karatay, fındığın rekoltesi düşük olduğu için fiyatının arttığını belirterek, ucuz fakat sağlıklı kuru yemiş türlerine yönelinebileceğini söyledi. 

"Ne ucuzsa onu alın" önerisinde bulunan Karatay, şu bilgileri aktardı: 

"Çekirdek de olabilir, bol bol yenebilir. Fındık, fıstık çıtır çıtır yenmeli, kan yapar. Ceviz çok önemli bir besin. Kabuğuyla alınacak, kırılıp yenilecek. Cevizlerin kırılacağını bu çocuklar bilmiyor. Ceviz taşla da havanla da veya şimdiki modern kıracaklar da kırılır. Roma İmparatorluğu zamanında ruh hastalarına ceviz yediriyorlardı çünkü beyne benziyor.  Bütün yapılan araştırmalar gösteriyor ki son zamanlarda cevizde ve yumurtada doğal omega 3 var. Hepsi tohumdur. Sağlıklı tohum yersek sağlıklı nesiller ortaya çıkar." 

"Doğal yiyecekler tüketilmeli" 

Son yıllarda artan kanser vakalarına dikkati çeken Karatay, D vitamini düzeyi yüksek kişilerin kansere yakalanma riskinin düşük olduğunu vurguladı. 

Doğal yiyecekler tüketildiğinde vücut direncinin arttığını anlatan Karatay, "Kanser önemli bir hastalık ama o da grip gibi. Bağışıklık sisteminizi çökertmeyeceksiniz. Bağışıklık sisteminiz çökünce her türlü hastalık geliyor. Kitaplarımda da bunu sebepleriyle ve bilimsel kaynaklarla anlatıyorum. Grip veya alzaymır da olsanız, karaciğer, pankreas, mide, bağırsak, meme, rahim ve prostat kanseri de olsanız bilin ki bağışıklık sisteminiz çökmüştür" ifadesini kullandı. 

Prof. Dr. Karatay, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için doğal yiyecekler tüketilmesi ve D vitamini düzeyinin yüksek tutulması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.