Klasik liposuction yöntemleri ile lipomatik yöntemi arasındaki farklar neler?

Vücutta istenmeyen yağlar, en çok ilgi gösterilen estetik uygulamaların arasında başı çekiyor. Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cahit Vural dünyada ve Türkiye’de uzun yıllardır kullanılan liposuction yöntemini ve daha yeni bir teknik olan lipomatik yöntemini anlattı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kadınların estetik kaygılarına sağlıklı çözümler sunan tekniklere her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kadınlar arasında çok yaygın olarak bilinen liposuction işlemi, hastaların tercihine göre lipomatik yöntemi de dahil olmak üzere bir çok farklı yöntemle uygulanabiliyor.

Vücut dokusundaki yağlara müdahale edilen uygulamalar olarak tanımlayabileceğimiz klasik liposuction yöntemleriyle lipomatik yöntemi arasındaki temel farkları açıklayan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Cahit Vural, klasik yöntemle vücuttaki yağ fazlalığının “tamamen” alınmadığını, bazı bölgelerdeki yağ dokularının azaltılarak vücuda yeniden şekil verilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Lipomatik işleminde ise operasyon yapılan bölgede bir yumurta çırpma hareketi uygulandığını aktaran Vural işlemi, "Böylece yağ dokusu ile bağ dokusu birbirinden ayrılır, aynı anda da çekilebilir. Ayrıca yağ çekimi sağlanırken sıkılaşma da sağlanır" sözleriyle özetledi. Müdahale ile yağlı dokuların vücuttan arındırıldığını, bölgede kas ve deri dokuları arasındaki yağın boşaltıldığını söyleyen Vural, böylelikle deri ve kas yapılarının bir araya getirilmesi sağlanarak, vücudun daha esnek görünüme ulaşmasının hedeflendiğini ifade etti.

"Sağlık Bakanlığı ruhsatı olmayan kuruluşlardan uzak durulmalı"

Cerrahi operasyon sonrasıyla ilgili de bilgiler veren Vural şunları söyledi:

"Lipomatik yönteminde, klasik liposuctionda da olduğu gibi yağ dokuları vücuttan uzaklaştırılır. Bununla birlikte lipomatik yöntemi ile liposuction sonrası bölgede oluşabilecek sarkmalar engellenebilir, bölgedeki derinin sıkılaşması sağlanabilir. Lipomatik cihazının uyguladığı çırpma işleminin deri üzerinde sıkılaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Lipomatik işlemi, yağ alımı sırasında bölgedeki kas ve sinir dokularına zarar vermediğinden daha kansız bir şekilde yağ çekimi gerçekleştirilebilir, böylelikle hastaların iyileşme süreci daha kısa sürmektedir. Dokulara verilen zarar minimumda olduğu için genel anestezinin yanında, küçük bölgelere veya yağ miktarı çok olmayan bölgelere lokal anestezi ile de müdahale edilebilmektedir. Fakat lipomatik de dahil olmak üzere tüm liposuction yöntemlerinde doğru planlama belirleyici unsurdur. Örneğin doğru planlanmayan bir operasyonun ardından, bölgesel bozukluklar ya da eksik bir görüntü ortaya çıkabilir. Operasyonun doğru şekilde yapılmaması nedeniyle de doku hasarı meydana gelebilir."
Liposuction veya lipomatik operasyonlarının başarıya ulaşabilmesinin birden fazla değişkene bağlı olduğunu hatırlatan Vural, "Hastaların, risklerin farkında olması gerekiyor. Ancak daha da önemlisi 'merdiven altı' diye tabir edilen sağlık kuruluşu hüviyeti olmayan kuruluşlardan uzak durulmalıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından faaliyetleri denetlenen ve ruhsat verilmiş sağlık kuruluşlarından destek alınmalıdır'