23 °C

Sağlık çalışanları “Şiddete Son” dedi

15. Uludağ İç Hastalıkları Kış Kongresi & 4. Bursa Aile Hekimliği Kongresi’nde konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekti.

Sağlık çalışanları “Şiddete Son” dedi

BURSA (DÜNYA) - Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Bursa Aile Hekimliği Derneği tarafından düzenlenen kongrede konuşan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Dr. Özlem Sezen, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekti.

Sezen, “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddette bakıldığında en öne çıkan sebepler hasta memnuniyeti bahane edilerek yapılan usulsüz taleplerdir. Sağlıkta kalite arttırmanın ana hedefi içi boşaltılmış hasta memnuniyeti olmamalıdır. Sağlıkta şiddeti görmezden gelmek, hekimlerin tükenişini hızlandırmaktadır. Şiddete karşı uygulanabilir, caydırıcı, ertelenmeyen cezalar acilen yasalaştırılmalıdır. Son yaşanan olaylarda sosyal medya üzerinden yapılan yorumlar toplumsal linçin örnekleridir. Savcılarımızı da buradan bu konu ile ilgili Göreve davet ediyoruz” dedi.

Son yıllarda artan şiddet ve iş yükü baskısının hekimlerin tükenişini arttırdığına vurgu yapan Dr. Özlem Sezen konuyla ilgili önerilerini de sıraladı. Sezen, “184 SABİM bilgilendirme hattı şikayet merkezi gibi değil, amacına uygun olarak kullanılmalı ve halkımız sağlığı hakkında doğru bilgilendirilmelidir. Sağlık okuryazarlığı arttırılmalıdır. Acilen etkin, caydırıcı, uygulanabilir ve ertelemesiz cezalar içeren şiddet yasası çıkartılmalıdır. Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF) ve Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) olarak bu konularda bir araya gelmek ve birlikte çalışmak için sağlıkla ilgilenen tüm mesleki gruplara ve sivil toplum kuruluşlarına açık davet gönderiyoruz” diye konuştu.