'Çukurova'da nakliye firmaları darboğazda'

Tavukçuluktan, yurt dışı müteahhitliğe kadar birçok sektörün Irak'ta yaşanan olaylardan darbe aldığını söyleyen TISİAD Başkanı Kılıç, "Özellikle de nakliye firmaları büyük bir darboğazda" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

MERSİN - Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) Başkanı Nevaf Kılıç, Çukurova'dan Irak ve bölgeye çalışan çok sayıda nakliye firmasının Irak'taki olaylar nedeniyle sıkıntıda olduğunu bildirdi. 

Kılıç, yazılı açıklamasında, Irak'taki olaylar nedeniyle Türk tavukçuluk sektörünün büyük darbe aldığını, nakliyecilerin de bir girdaba doğru ilerlediğini savundu. 

Son 3 ayda yaşanan olaylar sonrası ortaya çıkan belirsizlik ekonomiye büyük darbe vurdu

Irak'ın 10 milyar dolarlık ticaret hacmiyle Almanya'dan sonra Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ikinci ülke olduğunu ifade eden Kılıç, son 3 ayda yaşanan olaylar sonrası ortaya çıkan belirsizliğin ülke ekonomisine büyük darbe vurduğunu belirtti. 

"İşveren yüklü borç altında eziliyor"

Evine ekmek götürmeye çalışan işveren ile işçilerin bayramı dahi sıkıntılı geçirdiğinin altını çizen Kılıç, önünü göremeyen işverenin yüklü borç altında ezildiğini, güvenlik riski nedeniyle bölgeye gidemeyen işçilerin ailesini geçindirmekte zorlandığını kaydetti. 

Siyasi belirsizliğin işleri daha da zor hale getirdiğini anlatan Kılıç, şöyle devam etti: 

"Borçlarımızın ertelenmesinin yanı sıra zararların tazmini için de harekete geçilmeli" 

"Bu durumun böyle devam etmesi halinde özellikle bölgemizde ve ülkemizde ciddi kayıplar yaşanacak. Petrol fiyatlarının yükselmesi ile tüm sektörler bu durumdan doğrudan etkilendi. Türk tavukçuluk sektöründen yurt dışı müteahhitlik sektörüne kadar birçok sektör darbe yedi. Özellikle de nakliye firmaları büyük bir darboğazda. Türkiye'nin lojistik üssü olan Çukurova'dan Irak ve bölgeye çalışan çok sayıda nakliye firması, yeni araç alımları için bankalardan çektiği kredilerin yüklü ödemeleri altında can çekişiyor. Borçlarımızın ertelenmesinin yanı sıra zararların tazmini için de harekete geçilmeli." 

Etiketler