Aydem Yenilenebilir Enerji, 750 milyon dolarlık yeşil tahvil ihraç etti

Aydem Yenilenebilir Enerji, yeşil tahvil için talep toplama sürecini tamamladı. Şirket, yeşil tahvil ihracatından 750 milyon dolarlık gelir elde edecek ve banka borçlarının tamamını kapatacak.  

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DENİZLİ - Aydem Enerji Grubu şirketlerinden Aydem Yenilenebilir Enerji, yurtdışında nitelikli yatırımcılara satılmak üzere ihraç edilen yeşil tahvil (green bond) için talep toplama sürecini tamamladı. Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli, ihraç edilecek 750 milyon dolar nominal değerli tahvil ihracından elde edilecek gelirle banka borçlarının tamamının kapatılacağını ve hibrit yatırımların finansmanında kullanılacağını açıkladı.

Aydem Yenilenebilir Enerji’den yapılan açıklamada uluslararası yatırımcıların yoğun ilgi gösterdiği talep toplama dönemi sonucunda, içlerinde uzun dönemli yatırımcıların da yer aldığı 131 yatırımcının katılımı ile 1,6 milyar dolar tutarında talep toplayan Aydem Yenilenebilir Enerji’nin Türkiye’de ilk seferde en yüksek tutarda gerçekleştirilen tahvil ihracına imza attığı belirtilerek,  ihracın aynı zamanda Türkiye’nin en büyük yeşil tahvil (green bond) ihracı olma özelliğini taşıdığı vurgulandı.

Açıklamada Aydem Enerji CEO’su ve Aydem Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İdris Küpeli’nin görüşlerine de yer verildi. Küpeli, “İlk Eurobond ihracımız olan bu işlemle, Türkiye'de ilk seferde ve tek kalemde yapılmış en yüksek tutarlı tahvil ihracını gerçekleştirdik. Aynı zamanda CEEMEA (Orta&Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nde bir yenilenebilir enerji şirketinin gerçekleştirdiği en büyük işleme imza attık. Bu başarıyı; uluslararası piyasaların ülkemize, grubumuza ve Aydem Yenilebilir Enerji şirketimize duyduğu güvenin bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz. Ülkemize ve şirketimize hayırlı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

“Bankalara olan borç kapatılacak, yeni yatırımların finansmanı sağlanacak”

Pandemi nedeniyle zorlu geçen bir yılın ardından böylesine büyük bir ihraç gerçekleştirmenin şirketin gelecek hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir adım olduğunu belirten Küpeli, “131 yatırımcıdan 1,6 milyar dolar tutarında talep topladık. İhraç edilecek tahvillerin nominal değeri 750 milyon dolar ve vadesi 5,5 yıl olarak belirlendi. Tahviller, 3,5 yıl anapara geri ödemesiz, yüzde 7,75 faiz oranıyla ihraç edilecek. Elde edeceğimiz gelir ile ülke ekonomisine büyük bir katkı sağlamış olacağız. Aynı zamanda Aydem Yenilenebilir Enerji’nin bankalara olan kredi borcunun tamamını kapatacağız; kalan gelirimizi de şirketimizin kurulu gücünü 2 katına çıkarma hedefi doğrultusunda, önümüzdeki 3 yıl içerisinde gerçekleştirilecek hibrit yatırımların finansmanında kullanacağız” dedi.  İhraç işleminin, Sermaye Piyasası Kurulu'nun tertip ihraç belgesini onaylamasını müteakip 2 Ağustos Pazartesi günü tamamlanması bekleniyor.