Balıkesir, hayvansal yem üretiminde lider

Balıkesir, 2014 yılında hayvanlara yem yapılması için üretilen 1,1 milyon ton silajlık mısır ve 316 bin ton yeşil buğday ile Türkiye 1'incisi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Balıkesir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, "Balıkesir, 2014 yılında hayvanlara yem yapılması için üretilen 1,1 milyon ton silajlık mısır ve 316 bin ton yeşil buğday ile Türkiye 1'incisi" dedi.

Erdurmuş, Balıkesir'de her türlü tarımsal ürünün üretilebildiğini belirterek, 2014'te tarımsal ve hayvansal üretimden 5,8 milyar lira gelir elde edildiğini belirtti.

Balıkesir'de tarımsal üretimini hayvancılığa dayalı gerçekleştiğini vurgulayan Erdurmuş, şunları kaydetti:

"Balıkesir, 2014 yılında hayvanlara yem yapılması için üretilen 1,1 milyon ton silajlık mısır ve 316 bin ton yeşil buğday ile Türkiye 1'incisi. Üretilen tarımsal ürünlerin büyük bir kısmı hayvancılığa yönelik üretilen yem bitkilerinden oluşmakta. Ürettiğimiz bu silajlık mısır ile de Türkiye'de en fazla silajlık mısır üreten şehir Balıkesir oldu. Ülke sıralamasında özellikle hayvansal üretimi çok olduğu için tarımda da bu eksende gidiyor. Hayvancılığa dayalı bir üretim ağırlıkta. Buğdayda özellikle yeşile biçme denilen bir uygulama var, hayvanlara yeşil gıda vermek için. Bunda da birinci sıradayız. Çavdar ve yeşil ot, mısır ve arpa, çeltik ve çavdar üretimleriyle ikinci sıradayız. Hedefimiz, Balıkesir'i daha ileri taşıyarak tarımsal hasıla sağlamak. İhracat yaparak daha fazla döviz sağlama hedeflerimiz de var."

Erdurmuş, ayrıca Balıkesir'in büyükbaş hayvan sayısında dördüncü, süt üretiminde 790 bin ton ile üçüncü, merinos koyun, beyaz et ve yumurta üretiminde de Türkiye sıralamasında dördüncü olduğunu sözlerine ekledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir