BTÜ’de mentor havuzu kuruluyor

Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (BTTO) tarafından başvurusu yapılan “Ar-Ge Merkezi Üretkenlik Kapasitesinin Artırılmasına Yönelik Profesyonel Mentor Havuzunun Oluşturulması” başlıklı proje, BEBKA’dan teknik destek almaya hak kazandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) – Teknik destek sözleşmesi Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) merkezinde BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim ve BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir arasında imzalandı.

Ajans olarak yerel kalkınma kapasitesini artırıcı faaliyetler ile bölgesel kalkınmaya katkıda bulunabilecek çalışmaları teknik destek kapsamına aldıklarına değinen BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim; “BTÜ yetkin akademik kadrosu ve son teknoloji laboratuvar altyapısı ile Bursa ve bölgemiz için önemli bir yere sahip. Bu proje sonucunda BTTO vasıtasıyla yetiştirilecek mentorlerin verecekleri danışmanlık ile bölgemiz firmalarının Ar-Ge ve girişimcilik konularında önemli mesafe kat edeceklerine inanıyoruz” şeklinde konuştu.

BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir de Türkiye’deki katma değeri yüksek ürün çeşitliliğini arttırmanın yolunun inovasyon ve Ar-Ge kültürünü genele yaymaktan geçtiğine işaret etti. Karademir, BTÜ olarak yüksek teknolojiye sahip laboratuvar altyapısı ve uzman akademik personel ile bugüne kadar Bursa ve bölge sanayiinin üretim ve test-analiz odaklı birçok problemine çözüm ortağı olduklarını söyledi.

Arif Karademir, “Bu proje ile de sanayi firmalarının Ar-Ge ve inovasyon odaklı büyümelerine yol gösterecek mentorların yetiştirilmesi sağlanacak. BTTO bünyesinde oluşturulacak mentor havuzundaki profesyonellerin verecekleri danışmanlık ile Ar-Ge merkezlerindeki kapasitenin arttırılması, yeni Ar-Ge merkezlerinin kurulması, inovasyon kültürünün genele yayılarak yenilikçi ve rekabetçi ürünlerin üretilebilmesini hedefliyoruz. Bölgemiz firmalarının bu profesyonel mentorlerden alacakları danışmanlık ile deneme yanılma aşamalarına girmeden çok daha kısa süreçlerde katma değeri yüksek ürünler üreterek rekabet güçlerini arttıracaklarına ve ihracat kapasitelerini geliştireceklerine inanıyoruz” diye konuştu.

Etiketler