Dijital dönüşüm hamlesinde rehber olacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO), Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğinde hazırladığı, ‘Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi’ (Model Fabrika), Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın katılımıyla hizmete açıldı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

BURSA (DÜNYA) - Törende konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, Bursa gibi lider şehirlerin Endüstri 4.0’ı yakalamanın azmini ve heyecanını taşıdığına işaret etti. Yapay zeka ve nesnelerin interneti gibi yeni kavramların firmaların iş yapış biçimlerini önemli ölçüde değiştirdiğine dikkat çeken Burkay, “Yeni dijital çağda bizi rekabetçi kılacak ortamı hazırlamak adına önemli projeleri hayata geçirmekteyiz. Bu kapsamda başta TEKNOSAB, KOBİ OSB ve BUTEKOM gibi yatırımlarımız, Bursamızı yeni sanayi devriminin öncü şehirleri arasına taşımaktadır” diye konuştu. Burkay, Marmara Havzası’nın mekansal planlama ve yeni nesil teşviklerle Türkiye’nin hedeflerindeki rolünü daha da güçlendireceğini kaydetti.

“Milli teknoloji güçlü sanayi atılımımızın sembolü”

Firmaların dinamik iş yapış biçimleri ve inovatif araçlarla değişime uyum sağlamalarının büyük önem taşıdığını belirten İbrahim Burkay, “Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz Model Fabrika, kamu- üniversite-özel sektör ortaklığında verimlilik artışından kaliteye, yalın üretimden dijital dönüşüme kadar birçok alanda firmalarımıza rehberlik yapacak. Ankara’nın ardından ülkemizin sanayi başkenti Bursa’da hayata geçen Model Fabrikamız, yerli firmalarımızdan temin ettiğimiz tezgahlar ve robot sistemleriyle ülkemizin milli teknoloji güçlü sanayi atılımının da yansıması olacak” dedi. Başkan Burkay, BTSO’nun MESYEB ve BUTGEM gibi projeleriyle nitelikli istihdama dönük çalışmalarının yanında işletmelerin eğitimi için geliştirdikleri Model Fabrika projesiyle Türkiye’nin kalkınmasına destek vermeyi sürdürdüklerini kaydetti.

Model Fabrika sayısı 2022 yılına kadar 10’a çıkacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da “Ankara’dan sonra Bursa’da ikinci örneğini deneyimlediğimiz model fabrikaların sayısını 2022 yılına kadar 10’a çıkarmayı, böylece deneyimsel öğrenme vizyonu, sanayicimizin verimliliği ve dijital dönüşüm alanlarında ülkemizin yükselmesini hedefliyoruz” dedi. Model Fabrika ile Bursa sanayisinin rekabet gücünün çok daha ileri seviyelere taşınacağına işaret eden Oktay şunları söyledi, “Bu tesis ile Bursalı sanayicilerimiz teknolojiyi kendileri geliştirecek ve öğrenecek; öğrendiğini de adapte ederek üretime aktaracaktır. Eğitim merkezimiz sadece Bursa’ya değil çevre illerimize de hizmet verecek. Bu tesisin yüksek teknolojili üretim yapacak firmalarımıza büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Model fabrikalarımızın sanayimize kazandırdığı yeni bakış açısı, Bursamızı yeni teknolojili üretim merkezi haline getirme hedeflerimize bir adım daha yaklaştırmıştır. Sanayicilerimizi Model Fabrika’dan en etkin şekilde faydalanmaya davet ediyorum.” Oktay, model fabrikaların görerek ve uygulamaya dayalı öğrenme yoluyla üretim süreçlerinin kusursuz hale gelmesine imkan oluşturduğunu ifade etti.

Fuat Oktay, açılış töreninden sonra Model Fabrika’nın kontrol odasında sunulan uzaktan bakım ve montaj eğitimlerini artırılmış gerçeklik teknolojisiyle inceledi. Oktay, fabrikanın üretim ve montaj hattını gezerek, Başkan Burkay ve yetkililerden de bilgi aldı.

Demirtaş OSB’de kurulan Model Fabrika’nın açılış törenine BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ile BTSO Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Vali Yakup Canbolat, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ile Bursa iş dünyası temsilcileri katıldı.

Etiketler