“Eskişehir’de yüzlerce boş dükkan var”

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, normalleşme adımlarıyla birlikte yeniden hizmet vermeye başlayan esnafın, yeterli satış yapamadığı ve hükümetten istediği desteği alamadığı için kepenk indirmek zorunda kaldığını belirtti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ESKİŞEHİR-DÜNYA

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de koronavirüs salgını nedeniyle zarar eden ve işyerlerini kapatmak zorunda kalan esnafı ziyaret ederek, “Kepenk İndiren Esnaf” raporu hazırladı. Çakırözer, normalleşme adımlarıyla birlikte yeniden hizmet vermeye başlayan esnafın şimdi de yeterli satışı yapamadığı ve hükümetten istediği desteği alamadığı için kepenk indirmek zorunda kaldığını belirtti. Çakırözen, “Kentin merkezinde yüzlerce dükkan kepenk indirmiş durumda” dedi. Ortaya çıkan rakamların kaygı verici olduğuna dikkat çeken Çakırözer, “Büyük işletmelerin çoğu boş. En işlek caddelerin üzerlerindeki esnaf bile satış yapamıyor. Esnafımıza acil destek sağlanmazsa bu sayıların daha da artmasından kaygı duyuyorum” diye konuştu.

Çakırözer, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: “Küçük esnaf için, ‘acil destek paketi’ açıklanmalı. Esnafın vergi ödemeleri, SSK primleri ve Bağ- Kur ödemeleri en az bir yıl faizsiz ertelenmeli, borçlar uzun vadede yapılandırılmalı. Kira, doğalgaz, elektrik gibi ödemelerine devlet destek sağlamalı. Kredi kullanımlarının önü açılmalı. Bankalar pos komisyonlarında indirime gitmeli. Damga vergisi muafiyetine gidilmeli. Kira sözleşmesi sona eren işyerlerinin kira artışlarına sınırlama getirilmeli. Odaların aidatlarında devlet desteği sağlanmalı. Küçük esnafın ticari araçları ile ilgili zorunlu trafik sigortası ve kasko ödemelerine devlet desteği sağlanmalı.”

Boş, satılık veya kiralık işyerleri

Çakırözer'in hazırladığı raporda; Eskişehir’in işlek caddelerindeki boş, satılık ya da kiralık işyeri listesinde; bulvarlardan ‘Tombakzade’de 12, İsmet İnönü’de 5, Gündüz Ökcün’de 22, Ulusal Egemenlik’te 20, caddelerden Birlik’te 16, Basın Şehitleri’nde 13, Atatürk’te 11, Dumlupınar’da 7, Süleyman Çakır’da 5, İbrahim Karaoğlan’da 3. Ziyapaşa’da 8, Halk’ta 20, Muttalip’te 9, Ertaş’ta 12, Yıldırım’da 6, Yunusemre’de 4, Vatan’da 5 ve Kırım’da 6, Sakarya’da 12, Üniversite’de 1, Orhanoğuz’da 2, Eğitimciler’de 5, Ömür Kütahya Yolu’nda 17, Emek Yanartaş Sokak’ta 8 dükkan bulunuyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir