Gaziantepli sanayici, matrah artırımı ve stok affı düzenlemesi bekliyor

Gaziantepli sanayiciler, pandeminin işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla matrah artırımı ve stok affı düzenlemesi talep ediyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

GAZİANTEP - Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, pandeminin işletmeler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla matrah artırımı ve stok affı gibi kapsamlı bir af düzenlemesi beklediklerini söyledi. Ünverdi, salgının başladığı günden bu yana salgının öngörülemez şekilde ilerlediğini ve ekonomi üzerinde derin yaralar açtığını kaydetti.

Daha önce de matrah artırımı düzenlemelerinin yapıldığını anımsatan Ünverdi, 2020 yılında pandemi şoku ile birlikte işletmelerin bilanço dengelerinde olumsuzluklar oluştuğunu belirterek, şunları kaydetti: “Tüm dünyayı etkisi altına alan ve olağanüstü günlerden geçtiğimiz bir dönemde kamu tarafından atılan adımlar büyük önem taşımaktadır. Hammaddeye ulaşım, maliyet artışları, lojistik, pazar bulma, fiyat istikrarı, kurdaki dalgalanmalar, finansman gibi konularda yaşadığı sorunlara rağmen toparlanmaya çalışan işletmelerimize yönelik vergi ve borçlarda yapılandırmaya gidilmiş, ancak daha önce de defalarca uygulanan matrah artırımı ve stok affı gibi kapsamlı bir af düzenlemesinin ivedilikle gündeme getirilmesi de elzem hale gelmiştir. Ayrıca vergi incelemesi ve ihtilaflı konuların da çözülmesi de vergi mükelleflerini, sanayicilerimizi, tüccarlarımızı rahatlatacaktır. Vergi ve alacaklarla ilgili biriken davaların kanun kapsamında pandemi süreci de dikkate alınarak hem devlet hem de mükellef tarafından uzlaşı çerçevesinde çözüme kavuşturulması işleyişin önünü açacaktır.”